Anima: Media in bodily terms as a multi-sensory artwork
Anima: Çok duyulu sanat yapıtı olarak bedensel terimlerdeki ortamlar
- Tez No: 524363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAREK BRZOZOWSKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez“Anima”adlı projenin yazınsal dile çevirsidir. Bunu yapmak adına projenin ardındaki düşünce ve süreçler, sanat tarihsel, kuramsal ve teknik olarak açığa çıkartılmıştır. Ayrıca, bir sanatçı ve Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı yapan bir öğrenci olarak izleğimi ve konumumu ortaya koyar. Gözmerkezcilik kavramı dikkate alınarak, onun sanatta ve ortamların kullanımda soluklaşma yaratan bedensizleşmleri getirdiği savlanmıştır. Bu tartışmanın ardından, söz konusu bedensizleşmeler, beden, ortam/ortamlar kavram ve terimleri üzerinden tartışılmıştır. Bunun sonrasında, gözün diğer duyular ile bütüncül ve ortaklaşa çalışması ile oluşturulacak bedensel terimlerde kalan ortamlar fikri ortaya atılmıştır. Böyle bir sanat ve ortam kavrayışı üzerine oluşturulan yaklaşım ve Anima adlı yapıt, seçilmiş sanatçı ve yapıtlar ile karşılaştırılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a written translation of the project“Anima”. It art historically, theoretically and technically reveals the thought and procedures behind the project. And it shows my path and stance as an artist and MFA student. Concerning the concept of Ocularcentrism, it is argued that the concept itself pales the art and the media and causes the disembodiments. In order to clarify the notion of disembodiment, a discussion on concepts of body and medium is exercised. Following this discussion, it is claimed that a new approach to the eye as a part of senses as an organized whole could bring a new way for media in bodily terms as a whole of the collaboration each medium used. Through this notion of art and media, art historical part clarified. And also the project is technically revealed by comparing and contrast with artists and artworks in case.