İbadetler bağlamında Hz. Aişe'nin rivayetleri ve fıkhi yönü
Saint Aise's narrations and canonism aspect in the context of worship
- Tez No: 524372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPASLAN ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hz. Âişe'nin ilim sevgisi, sorularını sormaya gelen kadınlara refâkât ve aracılık etmesi, onu teorik ve pratik ilimlerde ileri bir seviyeye çıkarmıştır. Böylece sahabe arasında önde gelen fakihler arasında sayılmıştır. Fıkhi meselelerde O, Raşit halifelerin, sahâbenin ve diğer Müslümanların görüşüne başvurduğu önemli şahsiyetlerden biri olmuştur. Hz. Âişe özellikle kadınlara ait özel meseleler ile ibadetler konusunda Hz. Peygamber'den bazı rivâyetler naklettiği gibi bu konularda içtihatlarda da bulunmuştur. Kendisine sorulan sorulara verdiği cevaplar ve fıkhi konulardaki görüşleri zamanına ışık tuttuğu gibi sonraki dönemlerde yaşayan mezhep imamlarına da kaynaklık etmiştir.
Özet (Çeviri)
Saint Aişe's love of knowledge, her accompaniment and mediation of the women who were asking their questions advanced her level in the theoretical and practical sciences. Thus, she has been considered among the leading companions and the canonists. She was one of the most important personalities whom the Rasheed caliphs, the companions of the Prophet Muhammad (sahabe), and the new Muslims applied in regard to the jurisprudence. Saint Aişe not only reported some reports from the Prophet especially on women's private affairs and worship she also convicted case laws. The answers she gave to the questions asked became the source both for her period and for the sectarian imams and canonists living in later periods.