Müzikli sahne sanatlarının sinema uyarlamaları: Cineopera ve dijital eşzamanlı gösterimlerinin küresel kültüre etkisi
Film adaptations of the performing arts: The impact of cineopera and its simultaneous digital screenings on global culture
  1. Tez No: 524382
  2. Yazar: DAMLASU TEMİZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS TAYANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma“Cineopera”nın küresel kültür üzerindeki etkisini ampirik olarak araştırmakta ve“Cineopera”nın, küresel kültüre etkisini sanatsal ve toplumsal yönüyle incelemektedir. Cineopera, birbirinden tamamen ayrışan iki sanat formunun, opera ve sinemanın, bir araya gelerek“melez”(hibrit) bir sanatsal üretim evreni yarattığı, sinemasal bağlamda yeni bir tür, opera sanatı açısından da yeni bir varoluştur. Salt opera ya da salt sinemada bulunmayan fakat her ikisinin de yanyana gelerek yeni bir artistik ifade biçimi ortaya çıkardığı“Cineopera”deyimi iki anlamda kullanılmaktadır. Küresel kültürün yapılandırılmasında operanın film uyarlaması demek olan“cineopera”ve operanın canlı dijital yayıncılık teknolojileri ile sinemalarda gösterimi bağlamında“cineopera”. Her iki anlamıyla da ortaya koyduğu alternatif içerik, sahne sanatlarının sinemasal teknikler ile birleşerek ortaya çıkardığı yeni görsel kültür ve canlı opera yayınlarının yarattığı hibrit eğlence kültürünün, küresel kültür üzerindeki etkileri Türkiye, İtalya ve ABD örnekleri üzerinden incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda,“cineopera”nın sinemada izlenen opera filmlerinin ve canlı opera performanslarının sinema salonlarındaki HD yayınlarının, küresel kültürü nasıl etkilediği ve etkileme potansiyelinin geleceğe dair vizyonu, kültür ve sanatın tarihsel gelişim süreci, günümüzdeki örnekleri ve gelecekte hem Türkiye'nin hem de dünyanın farklı kültürlerinin küresel kültüre muhtemel etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study ampirically investigates the impact of“Cineopera”on the global culture and examines this impact through its artistical and social perspectives. Cineopera is a new existence for the opera art in means of being technically made of two different art forms, opera and cinema, creating a“hybrid”artistical production universe, a new genre in the cinematic context.“Cineopera”as a term used in two ways, not only opera or only cinema but a combination of both as the creation of a new term.“Cineopera”in the context of the cinema adaptation of the opera with the live digital publishing technologies of the opera and“cineopera”in the context of the cinema with the opera film adaptation in the construction of the global culture, the new visual culture created by combining the stage arts with the cinematic techniques and the live opera publications hybridty of entertainment culture, the impact on global culture, Turkey, Italy and the United States were examined through examples. The results of this study,“cineopera”, opera films and HD broadcasts in the of the live opera performances ın the movie theathers, the impact on global culture and influence for a vision of the future potential cultural and historical development of the arts, current examples and the future of Turkey's arts influence in the world and the possible cultural effects of the global cultures have been revealed.