Türkiye'nin yeni hükümet sisteminin parti sistemine etkisi
The influence of turkey's new government system on Turkey's political party system
  1. Tez No: 524383
  2. Yazar: EMİNE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türkiye, 16 Nisan 2017 tarihinde halkoylaması yoluyla anayasa değişikliğine giderek yeni bir hükümet sistemi kabul etmiştir. Amerikan başkanlık sisteminin temel unsurlarına sahip; fakat bazı özellikleriyle“Türk tipi başkanlık sistemi”olarak adlandırılan bu yeni sistem, Türkiye'nin uzun yıllar tartışılan hükümet sistemi sorununda yeni bir döneme geçiştir. Sistemin başarılı olup olmayacağını zaman gösterecektir. Bu konunun anlaşılabilmesi için yeni hükümet sisteminde siyasal partilerin nasıl şekil alacağı ve parti sistemi yapısının nasıl etkileneceği önem kazanmaktadır. Nitekim Türkiye'nin geçmişinde yer alan siyasal sistem sorunları hükümet sistemi ile ilişkili olduğu gibi, parti sistemiyle de ilişkilidir. Çalışmamız hükümet sistemleri ve parti sistemleri arasındaki bu korelasyonun önemini dikkate alan bir yaklaşımla yeni hükümet sisteminin parti sistemini nasıl etkileyeceği sorunsalını ele almaktadır. Bu amaçla çalışmada belirtilen kavramların temel anlamları ve tarihsel boyutları irdelenmiş, Türkiye'nin siyasal tarihi incelenerek, oluşturulan argümanlar temellendirilmiştir. Bu bilgiler ışığında yeni hükümet sisteminin yapısı incelenmiş ve parti sistemini nasıl etkileyeceği, yeni dönemde partilerin ve siyasal yapının nasıl şekilleneceği bilimsel gerekçelerle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, going through the constitutional amendment referendum on April 16, 2017 adopted a new system of government. Besides having the basic elements of the American presidential system together, but called“Turkish-style presidential system”due to some features, with the new system, Turkey has entered a new phase with regard to the government systems discussed for many years. Time will show that the system will succeed or not. In order for this to be understood, it is important how the political parties will take shape in the new government system and how the party system structure will be affected. Indeed, the political system problems situated in Turkey's history as it relates to the government system, is also associated with the party system. Our work, addresses the question of how the new government system will affect the party system with an approach that takes into account the importance of this correlation between government systems and party systems. To this end, our study elaborates the basic meaning and historical dimensions of the aforementioned concepts and examining Turkey's political history, generated arguments are substantiated. In the light of this information, the structure of the new government system is examined and tried to discuss how to affect the party system and the political structure for the new period, by the explaining with scientific reasons.