Kronik venöz yetmezlik hastalarında hastalık şiddeti, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between illness severity, functional level and quality of life in patients with chronic venous insufficiency
  1. Tez No: 524386
  2. Yazar: HÜMEYRA KİLOATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı kronik venöz yetmezlik (KVY) hastalarında hastalık şiddeti, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamıza KVY tanısı almış 40 hasta (yaş ortalaması 47,53 ± 12,21) dahil edildi. Hastaların 17'sinde bilateral KVY tespit edildiğinden 57 ekstremite değerlendirildi. Hastaların demografik bilgileri kaydedildi, dupleks ultrasonda (DUS) venlere ait reflü süresi, pik reflüdeki akım hızı, pik reflüdeki akım volümü ve damar çapı değerlendirildi. Hastaların ayak bileği ve diz eklem hareket açıklığı (EHA) (dijital gonyometre) ve kas kuvveti (dijital el dinamometresi) değerlendirildi. Hastaların yaşam kalitesi (Venöz Yetmezliğin Epidemiyolojik ve Ekonomik Çalışması: Yaşam Kalitesi/Belirtiler Ölçeği), fonksiyonel kapasitesi (6 dakika yürüme testi, süreli kalk yürü testi), üst ekstremite fonksiyonelliği (el kavrama kuvveti), komorbidite (Charlson Komorbidite Anketi), ağrının şiddeti (Vizüel Analog Skalası), fiziksel aktivite düzeyi (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-kısa formu), ödem varlığı ve total alt ekstremite volümü (çevre ölçümü) değerlendirildi. Ekstremiteler C2EPAYDPPR ve C3EPAYDPPR olarak 2 gruba ayrılarak reflü süresi, pik reflü akım hızı, pik reflü akım volümü ve damar çapı karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between severity of disease, funtional level and quality of life in patients with chronic venous insufficiency (CVI). Fourty patients with CVI with mean age was 47,53 ± 12,21 years were recruited in the study. Seventeen of the patients were bilateral CVI, so fifty seven extremities were evaluated. Demographic characteristics of all patients were recorded, duration of reflux, the peak reflux velocity, the flow at peak reflux and vessel diameter of vein were assessed with duplex ultrasound (DUS). Ankle and knee range of motion (digital goniometre) and muscle strength (hand held dynamometer) were evaluated. Quality of life (Venous Insufficiency Epidemiological and Economic Study-Quality Of Life/Symptoms Scales), functional capacity (6 minute walk test, timed up and go test) and upper extremity functionality (hand grip strength), comorbidity (Charlson Comorbidity Score), pain (Visual Analog Scale), physical activity level (International Physical Activity Questionnaire-Short Form), edema and total leg volume (leg circumference measurement) were evaluated. The extremities were divided into two groups C2EPAYDPPR and C3EPAYDPPR. There was a statistically difference in duration of reflux, the peak reflux velocity, the flow at peak reflux and vessel diameter in two groups (p0,05).