Kronik venöz yetmezliği olan hastalarda kombine egzersiz ve kalf kası egzersiz eğitimlerinin fiziksel aktivite, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of combined exercise and calf muscle exercise training on physical activity, fatigue and quality of life in patients with chronic venous insufficiency
- Tez No: 756305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kronik venöz yetmezlikle günlük yaşamına devam eden insan sayısı fazladır. Bu çalışma ev egzersizi yoluyla kronik venöz yetmezliği olan hastalarda kombine egzersiz ve kalf kası egzersiz eğitimlerinin fiziksel aktivite, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Kronik venöz yetmezliğe sahip 30-60 yaş aralığındakı 60 birey randomize bir şekilde 2 eşit gruba ayrılmıştır. Kalf kası egzersiz grubundaki bireylere pompalama egzersizini, kombine egzersiz grubuna ise solunum, pompalama egzersizi, self masaj ve hamstring germe ev egzersizi olarak önerilmiştir. Tüm katılımcılara ev egzersizi öncesinde ve sonrasında yaşam kalitesi için SF-36 Kısa Form, hastalığa özgü yaşam kalitesi için Freiburg Yaşam Kalitesi Değerlendirme Anketi Kısa Form (FLQA-VS-10), kramp ağrıları için Vizüel Analog Skala (VAS), yorgunluk seviyesi için Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), fiziksel aktivite için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (UFAA- Kısa Form) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of people who continue their daily lives with chronic venous insufficiency is high. This study aims to compare the effects of combined exercise and calf muscle exercise training on physical activity, fatigue and quality of life in patients with chronic venous insufficiency through home exercise. 60 individuals aged 30-60 years with chronic venous insufficiency were randomly divided into 2 equal groups. Pumping exercise was suggested to individuals in the calf muscle exercise group, and breathing, pumping exercise, self-massage and hamstring stretching home exercise were recommended to the combined exercise group. All participants received SF-36 Short Form for quality of life before and after home exercise, Freiburg Quality of Life Assessment Questionnaire Short Form (FLQA-VS-10) for disease-specific quality of life, Visual Analogue Scale (VAS) for cramp pain, fatigue Severity Scale (FSS) was applied for fatigue level and International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ- Short Form) was applied for physical activity.