Kronik venöz yetmezliği olan hastalarda kalf kasına karşı inspiratuar kas eğitiminin venöz fonksiyona etkisi
Inspiratory muscle training versus calf muscle on venous function in patients with chronic venous insufficiency
  1. Tez No: 676221
  2. Yazar: GAMZE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızın amacı venöz yetmezlik (VY) hastalarında kompresyon tedavisine ek uygulanan inspiratuar kas eğitimi (İKE) ve kalf kasına yönelik egzersiz eğitiminin yaşam kalitesi, venöz geri dolum zamanı, hastalık şiddeti, ağrı, ödem, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti ve fonksiyonellik üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıydı. VY tanılı 32 katılımcı randomize olarak üç gruba ayrıldı. Grup 1'e kompresyon tedavisine ek İKE, Grup 2'ye kompresyon tedavisine ek kalf kasına yönelik egzersiz eğitimi, Grup 3'e sadece kompresyon tedavisi uygulandı. Katılımcıların hastalığa özgü yaşam kalitesi, Kronik Venöz Yetmezlikte Yaşam Kalitesi Anketi-20 ile; genel yaşam kalitesi, Nottingham Sağlık Profili ile; venöz geri dolum zamanı, fotopletismografi ile; hastalık şiddeti, venöz klinik şiddet skoru ile; ağrı, görsel analog skala ile; ödem varlığı alt ekstremite çevre ölçümü ile; inspiratuar kas kuvveti, ağız içi basınç ölçümleri ile; kalf kası kuvveti, dinamometre ile; eklem hareket açıklığı, dijital gonyometre ile; fonksiyonel kapasite, 6 dakika yürüme testi ile; fonksiyonellik, alt ekstremite fonksiyonel ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of inspiratory muscle training(IMT) and calf muscle exercise training in addition to compression therapy on quality of life, venous refilling time, disease severity, pain, edema, range of motion, muscle strength and functionality in venous insufficiency (VI) compared to compression treatment alone. Thirty-two participants diagnosed with VI were randomly divided into three groups. IMT in addition to compression therapy, was applied to Group 1, exercise training for the calf muscle in addition to compression therapy was applied to Group 2, and compression therapy alone was applied to Group 3. All the patients were assessed with the Chronic Venous Insufficiency Quality of Life Questionnaire-20, Nottingham Health Profile, photoplethysmography, venous clinical severity score, visual analog scale, circumference measurements, mouth pressure measurements, dynamometer, digital goniometer, 6-minute walk test and lower extremity functional scale.