Doğru akım ile enerji iletimi
  1. Tez No: 5244
  2. Yazar: AYDIN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN TARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET“Yüksek Lisans Tezi”olarak ele alınan“Doğru Akımla Ener ji İletimi”konusu sistemin kuruluş ve işletme harcamalarının oldukça düşük olması nedeni ile ilgi çekicidir. Bu güne kadar enerji iletiminde yaygın olarak kullanım alanı bulan alterna tif akımla bir karşılaştırma yapıldığında, doğru akımla enerji iletimi birçok yönden üstünlükler sağlamaktadır. Bunların baş- lıcaları; kullanılan iletken sayısının az olması, daha az bir yalıtımın yeterli olması, güçlü taşıyıcı direklere ihtiyaç du yulmaması ve özellikle sistemin kuruluşundan sonraki, işletme sırasındaki t kayıpların ve bakım harcamalarının azlığı nedeni ile gerçekten araştırmaya değer bir konudur. Bu çalışmada, Doğru Akımla Enerji İletimi konusunun yete rince üzerinde durulmamış ve oldukça güncel bir konusu olan“Yer Dönüşü”ne ağırlık verilmiştir. Bu arada konunun daha iyi anlaşılması amacı ile konu ile ilgili ön bilgileri edinmek i- çin Doğru Akımla Enerji İletim, sistemleri kısaca ele alınmış, yeri geldikçe konulara ilişkin yan bilgilerde eklenmiştir. Daha sonra Yer Dönüşü olayının ne olduğu, böyle bir sis temin kurulması için ne gibi ön çalışmaların yapılması gerek tiği ve nerelerde kurulmasının verimli olabileceği incelen miştir. Uygulama sırasında karşılaşılan güçlükler, bu güçlüklere karşı alınabilecek önlemler, önlemlerin ne oranda başarılı o- labileceği, işletme sırasında yapılması gereken düzenli yeni lemeler konuların akışı içersinde sırası ile ele alınmıştır. Bu arada dünyadaki uygulamalarmdanda yeri geldikçe söz edil miştir.“Yer Dönüşü”uygulamasında en önemli rolü oynayan toprak, deniz ve kullanılan elektrotların yapısı incelendikten sonra elektrotların türleri ye seçimi hakkında geniş bilgi.verilmesi amaçlandı. - o -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thesis subject“Earth And Sea Return In Energy Trans mission By Direct Currunt”is quite interesting, due to lower cost of installation and operation of system. If it is compared which is commonly used, direct current trans mission has advantages such as; smaller conductor size, thinner insulation, lighter carrier post and less instal lation and operation exist. In this work, although our thesis subject is“earth and sea return”we have investigated the transmission li ne system in energy transmission by direct current in or der to clear meaning of the main topic. In next sections, it has been mentioned, what the earth and sea return me- tod is, what kind of soil we select for this application and where installated it is on. While application; problems, come acrossed and their solutions, periodic maintenance procedures are meintioned, respectively. In“earth and sea return”application, we purposed to give information on sea, soil and electrodes structu-r res. In result section, all this subjects investigated, are estimated by looking over, and discussed how appli cable it is.