HVDC Enerji iletimi ve harmonik analizi
Transmission with HVDC and harmonic analysis
  1. Tez No: 57595
  2. Yazar: ŞEKİP AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Elektrik enerjisinin ilk olarak üretimi ve kullanımı doğru akım ile olmuştur. Alternatif akım ise doğru akıma göre bazı avantajları sebebiyle günümüze kadar üretim, iletim ve dağıtımda doğru akıma tercih edilmiştir. Günümüzde, iletilen gücün ve mesafenin büyük değerlere ulaşması sebebiyle alternatif akım ile iletimde bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bazı hallerde, doğru akım ile enerji iletimi daha ekonomik olduğu gibi bazen de tek çözüm yolu olmaktadır. (Örneğin, frekansları farklı iki sistem arasında asenkron bağlantının yapılması). Son yıllarda, gelişen teknoloji ile doğru akım ile enerji iletimi yeniden bir seçenek olmaya başlamıştır. Bu çalışmada, doğru akım ile enerji iletim sistemi teorik esas, tasarım ve işletme açısından ayrı ayrı incelenmiş ve geleneksel sistemle (alternatif akım) çeşitli yönlerden karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the past, generation, transmission and usage of electrical e- nergy, was realized by direct current. As the alternative current has some advantages in comparision with direct current, up to now, alternative current is preferred to generate, transmit and distribute öf eleetrieal energy. At present, since power transmission and transmission distance are reached to large value some problems are determined. In addition, there are some disadvantages in transmission with alternative current at submarine energy transmission. In some cases, energy transmission with high voltage direct current (HVDC) is not only economic but also is the unique solution, (for example, realizing at submarine energy transmission. In last years, energy transmission with direst current has begun to be an alternative method in parallel with technologic developments. In this study, energy transmission system by direct current is researched in terms of theoretical basis, desing and operating. Energy transmission by direct current is composed with the conventional methods for various points of wiew.