Doğru ve alternatif akımla enerji iletiminin optimum yönden karşılaştırılması
- Tez No: 56364
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VATAN TUĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Güç iletim sistemlerinde şu anda alternatif ve doğru akım sistemleri kullanıldığı bil inmektedir.Doğru gerilimle enerji iletim sistemleri dünyada kullanılan ilk sistem olmalarına karşın ilerleyen yıllarda Doğru akım sistemlerinin yerini alternatif akım sistemleri almıştır. Bunu n çeşitli nedenleri vardır.Bu nedenler tezin başlangıç bölümünde yer alacaktır. A.A gerilimle enerji iletimin de hat maliyetlerinin gün geçtikçe artması ve bu artışın uzaklığa bağlı olarak hızlı bir şekilde artması bu sistemleri ekonomik olmaktan uzaklaştırmıştır. D.A. istemlerde maliyetin yüksek olmasına karşın, iletim uzaklığı arttıkça maliyet artışı yavaş bir şekilde olmaktadır. A.A sistemle enerji iletimde karşılaşılan zorluklar ki; taunlar özellikle iletim mesafesi arttıkça sistemi kararlı tutabilme önemli bir problemdir. Bu durum sisteme ancak özel ilaveler yapılarak gideri lebi l i r.Bu is büyük ölçüde maliyet artısına neden olmaktadır. Avrupa topluluğuna girme sürecinde olan ülkemiz için üzerinde durulması gereken konulardan biride YGDA sistemlerdir. Çünkü A.A sistemlerle gerçekleştirilmesi oldukça zor oları ülkeler arası bağlantılar YGDA sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu durumun ardından Avrupa'da bir Enerji pazarı kurma çalışmaları başlamış ve bunun ilk adımımda Almanya ve 'Norveç; aralarında imzaladıkları bir anlaşma ile atmışlardır.Bu anlaşma ile yağışın bol olduğu kış aylarındaNorveç'deki hidroelektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi Almanya'ya transfer edilecektir. Böylece bu santrallarından en verimli bir şekilde yararlanma imkanı doğmuştur. Bunun sonucu olarak iki ülke ekonomisine önemli girdiler sağlamıştır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile YGDA karmaşıklığı en aza indirilmiş, ve bu sistemdeki gelişmeler hızla devam etmektedir. Civa buharlı valflerin yerini tristörlerin alması ile YGDA sistemlerdeki zorluklar aşılmıştır. Bütün bunlardan da anlaşılacağı üzere A.A sistemleri ve YGDA sistemlerin önemli avantajları ve dezavantajları vardır, Bu tezde bu iki sistem optimal yönden karşılaştırılarak bazı değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE OPTIMUM COMPARISON BETWEEN HIGH VOLTAGE DIRECT CURRENT AMD HIGH VOLTAGE ALTERNATING CURRENT SUMMARY There' are two power transmission systems in the world. The first system is high voltage direct current transmission, second system is alternating transmission system.First application in the world is high voltage direct current (Newyork city in the Pearl street region 220/110 V in 1BQ2 ),, In the past j the electric: power was needed less.. However', at the moment and in the future electric, power will be needed mare., The power transmission, systems have changed year by year, because the direct current generator was insufficient. High voltage direct current (HVDC) electric power systems ate simpler in operation and planning when compared to AC systems. They have became more pratical and more economical. The development of HVDC converter systems using high voltage thristors has opened new possibilities for better optimisation of the systems, in the first chapter, there is more information about other power transmission systems. In the second chapter. HVDC systems and HVAC systems are compared. In the third chapter, information about systems equipment is given.in the fourth chapter, the comparison of- the two systems for the optimal case is explained, In the fifth chapter, there are some examples about its application in the- world.. These applications' names are Cahora Basra, Acaraj, Gesha and Viking line etc. In the final chapter, the future applications of these systems are presented.