Teos batı nekropolü (Hiddenbay kurtarma kazısı)
Teos western necropolis (Hiddenbay salvation excavation)
  1. Tez No: 524408
  2. Yazar: ŞEBNEM GÜLLÜSAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NEZİH AYTAÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
2014-2015 yılları arasında İzmir Müze Müdürlüğü tarafından Teos antik kentine yaklaşık 1 kilometre mesafede kurtarma kazısı çalışmaları yapılmıştır.Bu çalışmalarda Teos antik kenti nekropol sahası içinde yer aldığı anlaşılan Teos batı nekropolü ortaya çıkarılmıştır. Bu nekropolde 123 adet mezar tespit edilmiştir. Alanda inhumasyon ve kremasyon ölü gömme biçiminin uygulandığı anlaşılmıştır.Bu tez çalışması ile Teos kentinin daha önce bilinmeyen Klasik dönemine ve Hellenistik dönemine ait mezar tipleri ile ölü gömme gelenekleri incelenmiştir. Mezar hediyeleri ve alandaki diğer buluntular sayesinde nekropolün kronolojisi ortaya çıkarılmıştır.Bununla birlikte söz konusu çalışmanın Klasik döneme ait verilerin çok az olduğu İonia bölgesine de katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Between 2014 and 2015, the İzmir Museum Directorate undertook rescue excavations at a distance of about 1 km to the ancient city of Teos. In these studies, Teos Western Necropolis, apparently located within the Teos ancient city necropolis area, was unearthed. 123 tombs have been identified in this necropolis. It has been understood that the formations of burial ground and cremation have been practiced.With this thesis study, grave types and burial customs belonging to the classical period and the Hellenistic period of the city of Teos which were not known previously were examined. Thanks to grave gifts and other finds in the area, the chronology of the necropolis was uncovered. This thesis is also aimed to contribute to the region of Ionia where there is very little data from the Classical period.