Panionion
Panionion
  1. Tez No: 288342
  2. Yazar: SERPİL AYTÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL AKALIN ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Panionion, İon göçlerinden sonra Batı Anadolu'da kurulan on iki devleti tarafından oluşturulmuş bir birlik olup, merkezleri olarak kabul edilen yerleşimler; Miletos, Ephesos, Priene, Khios, Erythrai, Teos, Kolophon, Lebedos, Klazomenai, Samos, Phokaia, Myus ve en son olarak birliğe katılan Smyrna'dır. Panionion'dan ilk söz eden tarihçi Herodotos olmakla birlikte birlik ile ilgilenen diğer antik yazarlar bu tarihçiden farklı yönlerine değinmemişlerdir. Bu kaynaklar içinde birkaç istisna dışındaki veriler aynı ifadeleri destekleyecek biçimdedir.Bu genel ifadeler, antik dönemde Anadolu'nun bu merkezlerinde yaşanmış olan tarihsel olayların yeterince bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda tezin amacı: Bölgede ele geçirilmiş olan arkeolojik, epigrafik veriler ışığında Panionion'un tarihsel süreç içindeki gelişimini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Herodotos, histographer of ancient history, says that Panionion had been founded a league after İon migration and that region includes the centers of Miletos, Ephesos, Priene, Khios, Erythrai, Teos, Kolophon, Lebedos, Klazomenai, Samos, Phokaia, Myus and the last ıncludes to league Smyrna. Every researcher used that sentence almost as a standard explanation and gives no information about the different party of league in ancient history. These sources should support almost all the expressions except for some minor discrepancies.This standard explanation, has taken ıt?s sources from suffıcıently not known what had been lived historical event in Anatolia in ancient time. This thesis aims at the defining by studying archeologıcal, epigraphic sources in region Panionion.