Kronotop
Chronotope
  1. Tez No: 524417
  2. Yazar: İSMAİL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. HALİS OZAN BİLGİSEREN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eskiyen, işlevini yitiren, yakında yok olacak olan çoğu şey beni her zaman ilgilendirmiştir. Bu çalışmada, 1974'te Kıbrıs'taki savaş sonrası yaşanan göç ve bölünme sonucunda terk edilmiş olan, atıl hale gelen mekanların bende uyandırdığı arada kalmışlık, tekinsizlik, belirsizlik, aidiyetsizlik ve sahipsizlik gibi hisleri görünür kılabilmek için kronotop bağlamında fotoğraf yoluyla mekan, zaman ve kişiler arasındaki ilişkileri irdelemeye çalıştım. Hiçbir hareketin gerçekleşmediği terk edilmiş bu mekanlarda zaman havada asılı kalmış gibidir, fotoğraf çekerken insan, mekanın zamandan alıkonulduğu hissine kapılır. Buralarda kasvet, en belirgin duygu durumudur. ANAHTAR KELİMELER: Kıbrıs, 1974, Savaş, Kronotop, Fotoğraf, Terk edilmişlik
Özet (Çeviri)
Things, which became old and that will soon disappear have always attracted my interest. In this study, by using photography in the context of chronotope, I tried to investigate the relationships between place, time and people to make my feelings, such as inbetweenness, spookiness, uncertainty, belonging nowhere, dereliction and loss of function, visible about the abandoned and inactive places, which were created as a result of the migration in and the division of the island after the 1974 war in Cyprus. It is as if time is standing still in these abandoned places where no movement has taken place and while shooting in these places, one feels like the place is retained in time. Gloom is the most obvious emotion here. KEY WORDS: Cyprus, 1974 , War, Chronotope, Photograph, Abandonment