1-60 ay arası akut gastroenterit geçiren çocuklara ailelerinin tutumu ve probiyotik kullanımının tedaviye olan katkısının aileler tarafından farkındalığının değerlendirilmesi
The attitude of families for children between 1-60 months who has acute gastroenterits and evaluation of the additives of the treatment of probiotic usage by families
- Tez No: 524432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA GEYLANİ GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı 1-60 ay arası cocukları olan ailelerin çocukları ishal olduğunda tutumları ve tedavide kullanılan probiotiklerin öneminin farkındalığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıları polikliniğine ve servisine başvuran çocukları akut gastroenterit geçirmiş veya geçiren 400 gönüllü aileye uygulandı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (frekans) yanısıra niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanıldı. Veriler frekans ve yüzde şeklinde verildi. Değişkenler ki kare, Yates düzeltmeli ki kare (Chi square test with Yates correction) ve Fisher kesin olasılık (Fisher's exact probability) testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to assess the awareness of families with children between 1-60 months, their attitudes when the children had diarrhea and the prevalence of probiotics used in the treatment. Method: In our study, 400 mothers with a baby between 1-60 months were evaluated in Gaziosmanpaşa Taksim Education Research Hospital Children's Health and Diseases policlinic and service children. Chi-square test was used to compare qualitative data as well as descriptive statistical methods (frequency) when study data were evaluated. Data are given in frequency and percentage. The variables were assessed by square test, Chi square test with Yates correction and Fisher's exact probability tests.