Zehebî'nin Telhîsu'l-Müstedrek'inin değerlendirilmesi (Kitâbü Ma'rifeti's-Sahâbe örneği)
An assessment of al-Dhahabi's Talkhis al-Mustadrak (The case of Kitab Ma'rifat al-Sahaba)
- Tez No: 524433
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KUZUDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hâkim en-Neysabûrî, Buhârî ve Müslim'in Sahih'lerine yazdığı el-Müstedrek 'ale's-Sahîhayn'daki, mütesahil tavrından dolayı birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Bu sebeple Müstedrek üzerine birtakım çalışmalar yapılmıştır. Bunlar arasında özellikle Zehebî'nin Telhîs'inin ön plana çıktığı görülmektedir. Zehebî bu çalışmasında Müstedrek'i ihtisar etmiş ve zaman zaman, kendi değerlendirmelerini de aktarmıştır. O, bu eseri telif ettikten sonra Müstedrek artık Zehebî'nin Telhîs'i ile beraber anılmaya başlanmış ve Müstedrek'teki hadislerinin sıhhati Zehebî'nin değerlendirmeleriyle bilinir olmuştur. Bu yüksek lisans tez çalışmasında Zehebî'nin söz konusu değerlendirmelerinin sonraki âlimler tarafından ne kadar kabul edildiği veya eleştirildiği tespit edilmeye çalışılmaktadır. Bu sebeple, Telhîs'te Zehebî'nin Hâkim'in değerlendirmelerine yaptığı mutabakat ve muhalefetler bulunmuş ve bunlar diğer muhaddislerin görüşleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan bu incelemelerde Zehebî'ye yöneltilen itirazlar, beklenenden çok yüksek olduğu için bu durumun nereden kaynaklandığı sorusu cevaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
al-Hâkim Nishapuri is often criticized for his mild attitude in Al-Mustadrak 'alâ al-Sahîhayn i.e Supplement for What is Missing From al-Bukhârî and Muslim. Therefore, several readings for al-Mustadrak were made by other scholars. Among them, Talkhis al-Mustadrak by al-Dhahabi specially come into prominence. In this work, al-Dhahabi made an abridgement for al-Hakim's al-Mustadrak and occasionally conveyed his opinions. After al-Dhahabi published his work, al-Mustadrak has been often mentioned with Dhahabi's Talkish, and validity of the hadiths in al-Mustadrak has become known by al-Dhahabi's assessments. The aim of this thesis is to determine how much of Al-Dhahabi's mentioned assessments are accepted or criticized by other scholars. Therefore, I found al-Dhahabi's agreements and oppositions to al-Hakim's ideas found in several researches and compared to other muhaddiths' opinions. In this researches, objections to al-Dhahabi are found higher than expected; for this reason, the possible cause of this situation is also included in this paper.