Kastamonulu Yûsuf'un Muhammediye'si (inceleme-metin)
The Muhammediye of Yûsuf from Kastamonu (analysis-text)
  1. Tez No: 524434
  2. Yazar: AHMET KAVAKLIYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1283
Özet
Bu çalışmanın konusu, Kastamonulu Yûsuf'un 1508 yılında yazdığı Muhammediye adlı eserinin incelenmesi ve tenkitli metninin hazırlanmasıdır. Kaynaklarda hakkında yeterince bilgiye rastlanmayan Yûsuf, Halvetîliğe mensup bir şahsiyet olup eserlerini Ankara'da yazmıştır. Muhammediye'sinden başka iki eseri daha bulunmaktadır. Bu eserlerin ilki, tarikat âdâbını konu edinen ve mensur-manzum karışık biçimde yazılan Âdâbü't-Tâlibîn'dir. İkincisi ise Reh-nümâ adını taşıyan ve nefsin mertebeleri konusunu işleyen etvâr-ı seb'a türünde bir eserdir. Çalışmamızın da konusunu teşkil eden Muhammediye, Yûsuf'un en önemli eseri olup Yazıcıoğlu Mehmed'in Muhammediye'sine nazire olarak kaleme alınmıştır. Yûsuf'un Muhammediye'sinde -tıpkı Yazıcıoğlu'nun eserinde olduğu gibi- yaratılış, Hz. Peygamber'in hayatı, kıyamet alametleri ve ahiret hayatı konuları ayet ve hadislerle desteklenerek anlatılmaktadır. Mesnevi nazım şekliyle ve mefâ'îlün mefâ'îlün fa'ûlün kalıbıyla yazılan eser, sade bir dile ve akıcı bir anlatıma sahiptir. Eserin tenkitli metni, tespit edilen altı nüshasından dördünün karşılaştırılması suretiyle oluşturulmuştur. Ayrıca, şekil ve muhteva özelliklerine dair tespitlerde bulunularak iki eser genel hatlarıyla birbiriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of this study is the examination and critique of Muhammediye by Kastamonulu Yûsuf written in 1508. Even though there is not enough information about Yûsuf in the literature, he belongs to Khalwati sect and has completed his works in Ankara. He has two more works other than Muhammediye. First one of these works is Âdâbü't-Tâlibîn the subject of which is the customs of the sect and it is written in a mixture of prose and verse. The second work titled Reh-nümâ examines the seven levels of nafs (etvâr-ı seb'a). Muhammediye, which is the subject of our study, is Yûsuf's most important work and it was written as a reply in kind to Yazıcıoğlu Mehmed's Muhammediye. In Yûsuf's Muhammediye creation is narrated supporting with the life of Prophet Mohammad, signs of doom along with verses and hadiths about afterlife, just as it is in the work of Yazıcıoğlu. The work written in the form of masnavi verse is in mefâ'îlün mefâ'îlün fa'ûlün pattern. It has a plain language and its narrative is fluent. Critical review of the work is drawn up by comparing four out of six copies of the work. Moreover, features of form and content are determined and two works were compared with each other in general terms.