Kur'ân-ı Kerim'deki cinsel suçlar ve hükümleri
Sexual crimes and provisions in The Qur'ân
  1. Tez No: 524442
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kur'ân-ı Kerim, fıtratı gereği cinsel istek ve arzusu olan erkek ve kadının, birbirleriyle sükûnet bulması için yaratıldığını, aralarına sevgi konduğunu haber vermiş, bu sükûnet ve sevgi sonucuyaşanacak birliktelikten doğacak çocuğun kime ait olduğunun bilinmesini de önemsemiştir. Ayrıca, soyun karışmaması için yasaklar koymuş ve çocuk sahibi olmanın ancak helal yollarla mümkün olabileceğini haber vermiştir. Meşrû olmayan yollardan zinayı; hayâsızlık olarak ifade etmiş, ona götüren yolları yasaklamış, livâta ve lezbiyenlik gibi zina türlerinden de bahsetmiştir. İnsanların bedeninin, iffetinin ve neslinin korunması için belirli düzenlemeler getirmiş, bu kapsamda iffetli Müslümanlara atılan zina iftirasına ve zina suçu işleyenlere verilecek cezaları çok net biçimde açıklamıştır. Yine Kur'ân-ı Kerîm, erkek erkeğe cinsel ilişki şeklinde tarif ettiğimiz ve çirkin bir iş olan livâta suçunu işleyen bir kavmin toplu halde helâk olduğunu haber vermiştir. Kur'ân, cinsel suçlar kapsamında değerlendirdiğimiz zina suçunun cezasını celde olarak tayin etmiş olmakla birlikte bu suçu işleyen bazı Müslüman ve Yahudilerin Hz. Peygamber (s.a.s) tarafından recmedildiği hadislerle sabit olmuştur. Bu çalışmada, büyük günahlardan sayılan zina, livâta, kazf ve bir tür zina olan lezbiyenlik suçu ve cezaları incelenmekte, cahiliye dönemi ve diğer dinlerde işlenen zina suçları ve ceza uygulamaları anlatılmaktadır. Bu suçların geçtiği âyetler hakkında müfessirlerin görüşleri ve mezhep imamlarının ilgili suç ve cezaların uygulanmasıyla ilgili hükümleri ayrı ayrı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Qur'ân informed that male and female who has sexual desire were created to calm down each other and told that there is love between them. As a consequence this calmness and love of the intimacy, it is important to know that who has this child. Qur'ân also banned the blending of the descendants and informed that it would be possible to have children but only through halal means. Qur'ân banned the ways which cause adultery from non-legitimate ways and expressed as immodesty, also talked about the types of adultery like lesbians and buggery. Qur'ân brought certain regulations for the protection of people's body, chastity, and generation, In this contex, It explained clearly the penalties for adultery offenders and adulteries thrown into chaste Muslims. The Qur'ân also informed us that a society who commited buggery, which is described male to male sexual intercourse, was destroyed in mass. The Qur'ân appointed the punishment of adultery which we assessed within the scope of sexual crimes is as stick. With it is fixed with the hadiths that some of the Muslims and Jews were stoned by the Prophet Muhammad. In this research, it is studied buggery, lesbian and kazf a kind of adultery which are accepted as cardinal sins and their punishments, also it is explained the crime of adultery and other crimes committed in other religions and penal practices. It is presented separately the opinions of exegetes on the verses which include these crimes and the provisions of the imams of the sect concerning the implementation of the relevant offenses and penalties.