Turizm deneyimlerinin turist bakışı tipolojilerine göre fotoğraflara yansımalarının analizi
Analysis of reflections of tourism experiences on photographs according to tourist gaze typologies
- Tez No: 524443
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYKAN ÇİZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Araştırmanın amacı Türkiye'nin en çok ziyaret edilen turizm destinasyonlarından biri olan Antalya'yı ziyaret eden turistlerin deneyimlerinin turist bakışı tipolojilerine göre fotoğraflar üzerinden incelenmesidir. Araştırma soruları karma araştırma yöntemi tercih edilerek cevaplanarak iki ayrı aşamadan oluşacak şekilde yürütülmüştür. İlk aşama turistlerin edindikleri deneyimlerin“fotoğraf çıkarım”tekniği ile ortaya çıkarılması ve ikinci aşama ise turist bakışının belirlenmesine yönelik gerçekleştirilmiştir. Öncelikle ilgili destinasyonu ziyaret eden turistlerin deneyimlerinin fotoğraflara yansımaları, turist bakışı teorik temel ile fotoğraflara yansıyan görgül bulguların karşılaştırılması ve turizm deneyimlerinin turist bakışı tipolojilerine göre benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Bu bağlamda çalışmanın temel sorunsalını,“Turizm deneyimlerini turist bakışı tipolojilerine göre çektikleri fotoğraflar üzerinden inceleyebilir miyiz?”şeklinde ifade etmek mümkündür. İlgili çalışmada öncelikle araştırma sorularına yanıt aramak için turistlerin kendi çektikleri fotoğraflar üzerinden yerli (1 kişi) ve yabancı (29 kişi) turist ile fotoğraf çıkarım tekniğine dayalı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler doğrultusunda öncelikle turizm deneyimlerinin fotoğraflar üzerinden incelenmesinin mümkün olduğu ve aynı zamanda turist bakışı teorisi ile görgül bulguların örtüştüğü sonucuna ulaşılmış olup katılımcı turistlerin romantik ve kolektif bakışa göre yaşadıkları deneyimlere ilişkin benzerlik ve farklılıkları içeren bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the reflections of the experiences of tourists visiting Antalya, Turkey's one of the most visited tourist destinations, according to the tourist gaze typologies. Research questions were answered by choosing the mixed research method and conducted in two separate stages. The first stage is to find out the experiences of tourists with the photo-elicitation technique and the second step is to determine the tourist gaze. Firstly, the analysis of the experiences of the tourists visiting the destination through photographs and in-depth reviews of the experiences reflected on photos according to tourist gaze typologies have been provided. In this context, it is possible to say that the main problem of this research is“Can we examine the tourism experience through photographs taken according to the typologies of tourist gaze?”In related research, interviews based on photo-elicitation technique with local (1) and foreign (29) tourists were conducted on photographs taken by tourists themselves in order to search for answering research questions. In line with the interviews, firstly it was possible to examine the tourism experiences through the photographs, at the same time the empirical findings with tourist gaze theory were overlapped and according to the romantic and collective gaze, the similarities and differences about the experiences of the participants were obtained.