Satım akdinde makudun aleyhin mütekavvim olması
  1. Tez No: 524454
  2. Yazar: ABD ELSALAM F.A. BOUSHARTIAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Satım Akdinde Ma'kudun Aleyhin Mütekavvim Olması Tez konumuz olan mütekavvim mal'ı üç bölüm halinde ele aldık. Çalışmamızda ma'kudun aleyhim mütekavvim olmasını ortaya koymayı amaçladık. Akdin konusunu oluşturan makudun aleyh satım akdinin rükunlarından birisidir. Bu rükun olmadan akit teşekkül etmez ve batıl olur. Ma'kudun aleyhin de bazı şartları vardır. Bu şartlar gerçekleşince akit sahih olur ve hukuki neticeleri ortaya çıkar. Bu şartlardan birisi de makudun aleyhin mütekavvim (değerli) olmasıdır. Tezimizin temelini teşkil eden mütekavvim, gayri mütekavvim kavramlarının tarifleri verilmiş mezheplerin bu kavramlar için yaptıkları farklı tanımlamalar ortaya konulmuştur. Bir malın mütekavvim Kabul edilmesi için gerekli şartlar belirtilmiş ve örneklerle açıklanmıştır. Mütekavvim malın tarifinde bulunması gereken özel şartlarla ilgili alimlerin farklı tespitleri olup iki kısma ayrılmaktadır. Hanefilerin Kabul ettiği şartlar ayn olması ve gelecekte elde edilebilir olmasıdır. Cumhur ulemanın Kabul ettiği şartlar, memluk olma (mülkiyet altına alınabilir olma), mevcut (var) olma, şer'an (hukuken) kendisinden istifade edilebilir olmadır. Bu şartlar açıklanmış ve örnekler üzerinden gerekçeleri belirtilmiştir. Mütekavvim kavramının oluşmasında siyasi, sosyal, iktisadi, dini yönler bulunmaktadır. Bunlar detaylıca ele alınmamış sadece değinilmiştir. Tezimizin son bölümünde akit yapılırken müteavvim özelliğine dikkat edilmemesinin hukuki neticesi üzerinde durulmuştur. Buna göre Mütekavvim bir mal ile yapılan akdin sahih akit olur. Bu şartı taşımayan mal üzerine yapılan akdin ise fasit veya batıl olur ki bu durumda akit hukuk tarafından geçerli olmaz ve hukukî koruma altına girmez
Özet (Çeviri)
Abstract We can summarise the subject of this thesis about Valuable Good , in three sections. In the first section, we mentioned about the general terms and definition of good , preference of good , its value, importance, definition of benefiting from it in different Islamic sectarians, definition of benefiting as specified in the law, and the words corresponding to benefiting in four different secrarians. In the second section, in order to define Benefiting as having economical, social, religious, and political reasons, we spoke about the subject of Earning Good . And we spoke over the conditions of Valuable good which shows variations as two types: The first one can be good , the conditions of which are accepted by many wisemen and with which properties are attained or it can be good , the ownership of which belongs to its owner and relating to which the owner can take actions without asking anyone else. As the rights of other partner must also be considered, common Good is considered as Good with missing ownership. Furthermore, it can be Valuable Good being kept during the execution of a contract relating with trading activities of partners. At the same time, it is allowable to benefit from Good for eating, drinking, dressing, and buying odours and objects for spouses. Besides -t some difficult times and when in need of eating and drinking or being faced with circumstances as having to eat the flesh of a dead person, benefit can be obtained from this money. But in order to show respect to people, freedom, and to human blood, it can be allowable not to benefit from this good. Furthermore, it is not allowable to use this Good as relating with evil acts like those related with drugs and non-ethical cinema films. Additionally, it is not allowable to benefit from good allocated for the state or foundation. Secondly, benefit can be obtained from good , the related conditions of which are specified by Hanafi wisemen, as not being required now and not being needed, with which properties are attained, in the future. In the third section, we have spoken about the outcomes of Benefiting, as regards to being in harmony with the particulars of contract or as regards to the case where the contract can be invalid. As being classified by Hanafi wisemen regarding being invalid or untrue, if the contract is invalid or untrue, it must be considered with correction method whether it is lawful or not and the particulars that can be warranted as relating with the owner of Valuable Good should be reviewed. It should be thought of whether it is right to double the price or , value if there is exhaustion. Furthermore, the owner of Valuable Good has the right to realise all kinds of lawful acts like selling, granting or renting as relating with the Valuable Good , without giving any harm to the rights of other parties.