Evaluation of rest conditions of the accommodation areas used for rest on board
Gemide dinlenme amacıyla kullanılan yaşam mahallerinin dinlenme koşullarının değerlendirilmesi
- Tez No: 524507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR EMRAH ERGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ergonomi çalışmaları, işe özel alanlar için yaygın olarak ele alınmıştır. Bu durum, denizcilik sektöründe de, çalışmaların odak noktasının köprüüstü ergonomisi olması nedeniyle gözlemlenmektedir. İstatistikler, deniz kazalarının temel nedeninin insan faktörünün bir yansıması olan yorgunluk olduğunu göstermiş, böylece gemideki dinlenme ve dinlenme koşulları hayati bir konu haline gelmiştir. Ancak, literatürde, gemide dinlenme amacıyla kullanılan yaşam mahalleri ve ergonomik koşulları da içeren dinlenme koşulları göz ardı edilmiştir. Bu çalışmanın amacı gemi adamlarının gemideki dinlenme koşullarını ne ölçüde tatmin edici bulduklarını saptamaktır. Bu kapsamda, ergonomik ölçüm yöntemlerini ve gemi adamlarının dinlenme ortamlarını anlamak amacıyla, Alsancak Limanı'nda bulunan bir gemide ergonomik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın örneklemi 74 gemi adamından oluşmaktadır. Alsancak Limanı'na uğrak yapan gemilerde çalışan Türk gemi adamları, bilimsel araştırma gemilerinde çalışan Türk gemi adamları ve zorunlu stajları için gemide stajyer olarak çalışan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencileri örneklem olarak seçilmiştir. Bulgular, gemi adamlarının konfor algısının değişiklik gösterdiğini işaret etmektedir. Ayrıca, gemi adamlarının medeni durumu ve eğitim düzeylerinin konfor algısı üzerinde belirleyici unsurlar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ergonomics studies have widely been addressed for the job-specific fields. This situation is also observed in the maritime industry due to the fact that focus point of the studies is bridge ergonomics. Statistics have shown that main reason of maritime accidents is fatigue as a reflection of human factor, thereby rest and rest conditions on board become a vital issue. However, in the literature, accommodation areas used for rest on board and their rest conditions including ergonomic criteria have been overlooked. The purpose of this study is to determine what extent to which seafarers find rest areas' conditions satisfying. In this context, ergonomic measurements for a ship berthing at Alsancak Port has been carried out with the aim of understanding ergonomic measurement methods and seafarers' rest environments. In addition, a questionnaire survey has been applied. The sample of the study is composed of 74 seafarers. Turkish seafarers working in vessels calling to İzmir Alsancak Port, Turkish seafarers working in scientific research vessels and Dokuz Eylül University Maritime Faculty students working as a ship cadet as long as their internship period have been selected as sample. The findings indicate that comfort perception of seafarers varies. Moreover, seafarers' marital status and education level has been found the determinants of their comfort perception.