Enflasyon ve refah arasındaki ilişki: Türkiye üzerine bir uygulama (1987-2017)
The relationship between inflation and welfare: An application on Turkey (1987-2017)
  1. Tez No: 524520
  2. Yazar: VİLDAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Fiyatlar genel seviyesi birçok ülkede özellikle 1970'li yıllardan sonra en temel istikrar göstergelerinden biri haline gelmiştir. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gelişen sosyal devlet anlayışı, ekonomik istikrarı sağlamak yanında gelir dağılımını daha adil kılarak refah artışının sürekli hale getirilmesi gereği kapsamında devlete önemli görevler yüklemiştir. Bu durumda hem genel istikrar hem de adil gelir dağılımının sağlanması anlamında fiyat istikrarının önemi refahı doğrudan ve dolaylı etkilemesi nedeniyle daha da artmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan bu çalışmada Türkiye'de refah ile enflasyon arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmada (1987-2017) arası çeyrek dönem verilerinden yararlanılmıştır. Bunun için öncelikle serilerin durağan olup olmadıklarını belirlemek amacıyla Genişletilmiş Dickey-Fuller ve Phillips Perron birim kök testleri yapılmıştır. Çalışmanın ilerleyen kısmında yapılan Otoregresif Gecikmeli Model (ARDL) eş bütünleşme testi sonuçları enflasyon ve refah arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğunu göstermiş, ardından Granger nedensellik testi uygulanmış ve enflasyondan refaha doğru bir nedenselliğe rastlanmıştır. Sonrasında yapılan regresyon analizi sonuçları enflasyonda meydana gelen yüzde birlik artışın refahı 0.32 birim azalttığını göstermiştir. Son olarak, değişkenler arasındaki şok ilişkisini incelemek amacıyla Vektör Otoregresif (VAR) modeli tahmin edilerek etki-tepki ve Varyans ayrıştırma analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, enflasyonun refah artışını engellememekle birlikte refah artış hızını düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The price level has become one of the most basic stability indicators in many countries especially after the 1970s. The understanding of the social state which is developed especially after the Second World War has laid burdens on the state providing economic stability and making income distribution more just within the scope of making prosperity continuous. In this case, the importance of the price stability has been increased for ensuring the general stability and the fair distribution of the income, because of its the direct and indirect effect on the prosperity. In this direction, it is aimed to uncover the relationship between inflation and welfare in Turkey in the study. The quarterly data between the years 1987 and 2017 is used in the study. First of all, Augmented Dickey-Fuller and Phillips Perron unit root tests are performed in order to determine whether the series is stationary or not. After that, the results of the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) cointegration test conducted later in the study show that there is a long-run relationship between inflation and welfare. Then, the Granger causality test was applied and it was not found any causality from welfare to inflation. Afterward, the results of the regression analysis showed that the one percent increase in inflation rate decreased welfare by 0.32 units. Finally, in order to investigate the relationship of shocks between variables, impact-response and variance decomposition analysis were performed by estimating the Vector Autoregressive (VAR) model. As a result, it has been found out that inflation does not prevent welfare increase but it reduces the growth rate of welfare.