Benlik kurgusu ve işe ilişkin duygusal iyilik hali arasındaki ilişki: Kamu ve özel sektörde karşılaştırmalı araştırma
Relationship between self construal and job related affective well being: A comparative exploratory study on public and private sector
- Tez No: 524521
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM KIREL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN CİHAN DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Benlik kavramı kültürel açıdan ele alındığında benlik kurgusu olarak ifade edilmektedir. Günümüzde örgütler, çalışanlarının işe ilişkin olumlu duygular beslemelerinin örgütün geleceği için öneminin farkında olduklarından çalışanların işe ilişkin iyilik halleri de giderek önem kazanan konular arasındadır. Ülkemizde özel sektör ve kamu sektörü iki farklı yapıdır ve birbirinden çok farklı değerlere ve örgüt yapısına sahiptir. Bu çalışmanın amacı çalışanların benlik kurgularının işe ilişkin duygusal iyilik halleri ile ilişkisisin kamu sektörü ve özel sektör bakımından karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, Ankara ve Eskişehir illerinde kamu sektöründe ve özel sektörde çalışan 202 kişiden oluşmaktadır. Analizler sonucunda kamu sektöründe ilişki yöneliminin cinsiyete bağlı olarak farklılık gösterirken, kendileşme yöneliminin farklılık göstermediği, özel sektörde benlik kurgusunun cinsiyete göre farklılaşmadığı, işe ilişkin duygusal iyilik halinin kamu sektöründe, lise ve yüksek lisans-doktora değişkenleri bağlamında farklılık gösterirken özel sektörde eğitim seviyesine bağlı olarak herhangi bir farklılık göstermediği, her iki sektörde de çalışma yılının işe ilişkin duygusal iyilik halinde herhangi bir etkisi olmadığı, kamu sektöründe çalışanların işe ilişkin duygusal iyilik hallerinin özel sektörde çalışanlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kamu sektöründe işe ilişkin duygusal iyilik hali ile ilişki yönelimi arasında pozitif ilişki saptanırken, kendileşme yönelimi arasında ters yönlü ilişki saptanmıştır. Özel sektörde kendileşme yönelimi ve ilişki yönelimi ile işe ilişkin duygusal iyilik hali arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
When the concept of self is considered from a cultural point of view, it is referred as self-construal. Today's organizations are aware of the importance of their employees' positive feelings about the organization. Due to this fact, the well-being of employees is getting more and more important. In Turkey, public and private sectors have different values and organizational structures. The purpose of this study is to investigate the relationship between the self-construal of employees and their job-related affective well-being in terms of working in public sector or private sector. The sample of the study consists of 202 employees working in public sector and private sector in Ankara and Eskişehir. The analyses showed that, in public sector, relational self-orientation differs in terms of gender, whereas individuational self-orientation does not differ. In private sector, self-construal does not differ in terms of gender. In public sector, job-related affective well-being differs depending on educational level but in private sector education level has no effect on well-being. Also, in both sectors, work experience has no effect on employees' well-being. Employees' working in public sector have higher well-being levels than employees' working in private sectors. Besides, there is positive correlation between relational self-orientation and job-related affective well-being and negative correlation between individuational self-orientation and job-related affective well-being. In private sector, the relationship between job-related affective well-being and both individuational and relational self-orientation is not statistically significant.