Gastronomi deneyimi, gastronomi motivasyonu, destinasyon tatmini ve destinasyon marka denkliği ilişkisi: Gaziantep örneği
The relationship between gastronomy experience, gastronomy motivation, destination satisfaction and destination brand equity: Case of Gaziantep
  1. Tez No: 524526
  2. Yazar: DAVUT KODAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞIL HALE ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı gastronomi deneyimi, gastronomi motivasyonu, destinasyon tatmini ve destinasyon marka denkliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanısıra gastronomi motivasyonu ve destinasyon tatmin değişkenlerinin gastronomi deneyimi ile destinasyon marka denkliği ilişkisinde aracı etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda önerilen kuramsal modelin test edilmesi için öncelikle gastronomi deneyimine yönelik ölçek geliştirme ve destinasyon marka denkliğine ilişkin ölçek uyarlama çalışması yapılmıştır. Ölçek geliştirme süreci sonunda güvenilir ve geçerliği sağlanmış gastronomi deneyimi ve destinasyon marka denkliği ölçekleri elde edilmiştir. Yapısal modelin test edilmesi için 2018 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Gaziantep'i ziyaret eden yerli ziyaretçilerden 600 anket toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 ve LİSREL 8.80 aracılığıyla analiz edilmiştir. Kuramsal modelde yer alan değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkileri yapısal eşitlik modellemesi tekniğiyle test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre gastronomi deneyimi ile destinasyon tatmini arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken, gastronomi deneyimi, gastronomi motivasyonu ve destinasyon marka denkliği arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Ayrıca gastronomi deneyimi ile destinasyon marka denkliği ilişkisinde gastronomi motivasyonunun kısmi aracılık rolünün olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan sonuçların alanyazına yönelik teorik katkılarına yer verilmiş ve destinasyon yöneticilerine ve paydaşlarına uygulamaya dönük önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between gastronomy experience, gastronomic motivation, destination satisfaction and destination brand equity. In addition, gastronomy motivation and destination satisfaction's mediate effects have been investigate in relation to the gastronomy experience and the destination brand equity. In order to test the theoretical model proposed, first of all scale development related to gastronomy experience and scale adaptation study related to destination brand equtiy were conducted. At the end of the scale development process, reliable and validated gastronomic experience and destination brand equity scales were obtained. In order to test the structural model, 600 questionnaires were collected from domestic visitors visited Gaziantep in March, April and May of 2018. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0 and LISREL 8.80. The theoretical model were tested by the structural equation modeling technique. According to the findings there is no statistically significant relationship between gastronomic experience and destination satisfaction, but there is a positive relationship between gastronomy experience and gastronomy motivation. And also a positive relationship was found between gastronomy experience and destination brand equity. Besides this a positive relationship was found between gastronomy motivation and destinastion brand equity. It is also found that gastronomy motivation is partially mediated in relation to gastronomy experience and destination brand identity. At the end of study some managerial implications have been presented to destination managers and theoretical contributions of the results discussed.