The administrative, economic and social relations of Sofia in the 18th century: An essay of the spatial analysis
18. yüzyılda Sofya'nın idari, iktisadi ve sosyal ilişkileri: Bir mekan analizi denemesi
  1. Tez No: 524564
  2. Yazar: AYLİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde 18. yüzyılda Osmanlı'nın Rumeli Eyaleti'ndeki paşa sancağı olan Sofya ele alınmaktadır. O dönemde Sofya'nın idari, sosyal ve ekonomik ilişkileri bir mekânsal analiz bağlamında incelenmiştir. Bu ilişkileri doğru bir şekilde analiz edebilmek için Sofya'nın etrafındaki kırsal çevre ve diğer sancaklarla etkileşimi mesafe açısından değerlendirilmiş, ayrıca kırsal çevre Sofya'nın beslenme alanı olarak ele alınmıştır. Nüfus verileri yapacağımız analize ışık tutacağı için elimizdeki avarız hane defteri aracılığıyla nüfus tahminleri yapılmıştır. Konunun teorik çerçevesi sanayi öncesi döneme ait yerleşme modelleri esas alınarak oluşturulmuştur. Ayrıca Sofya mahkemesince düzenlenen kadı sicili de argümanımızı ampirik olarak desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Bu zamana kadar yapılan çalışmalar genel olarak 16. yüzyılda Sofya'nın idari ve sosyal yapısını ele alırken, bu tezde 18. yüzyılda Sofya'nın hem idari bir birim olarak önemini yüzyıllar boyunca nasıl koruduğu sorusu cevaplanmaya çalışılmış, hem de çevresindeki kırsal alanla ilişkisi bir ekonomik entegrasyon alanı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Sofia which was the pasha sandjaghi of the Rumelian Eyalet in the 18th century is discussed. The administrative, social and economic relations of Sofia are studied within the context of spatial analysis. The interaction of Sofia with its surrounding rural area and other sandjaks are evaluated with regard to distance in order to analyze these relations properly and the surrounding rural area of Sofia is also addressed as a feeding ground. Since the data about population would enlighten our analysis, population forecasts are made through the available avarız hane defteri. The theoretical frame of our topic is constituted being taken the settlement models that belonged to the pre- industrial period as a basis. In addition, the court records of Sofia dating the first half of the 18th century are used with the aim of supporting our argument empirically. While the research conducted until this time only discussed the administrative and social structure of Sofia in the 16th century, in this thesis the question how Sofia maintained its importance as an administrative unit through centuries is tried to be answered and the relation of Sofia with its surrounding rural area is evaluated as an economic integration field.