Yeni kamu yönetimi perspektifinde yerel yönetimlerin sosyal içerme politikalarının değerlendirilmesi: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi örneği
Evaluation of social inclusion policies of local administrations within new public management perspective: The case of Eskisehir Metropolitan Municipality
- Tez No: 524578
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Araştırmanın amacı; 80'li yıllarla birlikte ivme kazanan liberal uygulamalar ve beraberinde getirdiği yeni kamu yönetimi anlayışının, yerel yönetimlerin sosyal içerme politikalarına olan etkilerini incelemek ve bir yerel yönetim birimi olarak Eskişehir Büyükşehir belediyesinin sosyal politika eksenindeki görev ve performansının değerlendirmesini yapmaktır. Özellikle 2000' li yıllarla birlikte yerel yönetimler reformu kapsamında uygulamaya konulan yasal ve idari düzenlemeler ile belediyelerin sosyal içerme alanındaki görev ve sorumlulukları genişlemiş, sosyal belediyeciliğe yönelik proje ve faaliyetler çeşitlilik kazanmıştır. Yerel yönetimlerin artan ve çeşitlenen sosyal içerme uygulamalarını genel olarak ortaya koymak amacıyla, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik faaliyetlerinin yeni kamu yönetimi ilkeleri çerçevesinde incelenmesi, araştırmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu amaçtan yola çıkarak yeni kamu yönetimi yaklaşımının gelişimi ve yerel yönetimlerin sosyal içerme politikalarına olan etkileri kuramsal olarak incelenmiş, genelde yerel yönetimler, özelde ise belediyelerin sosyal politika mahiyetleri ortaya konmuştur. Yeni kamu yönetimi ilkelerine dayanan hizmet anlayışı ile sosyal belediyecilik kapsamında yürütülen faaliyetler hakkında değerlendirme yapabilmek amacıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi örneğinde araştırma yapılmış; belgesel tarama yöntemi ile stratejik planlar, performans programları ve faaliyet raporları gibi dokümanlar ayrıntılı olarak incelenerek ortaya konan hedefler ile gerçekleşme durumları analiz edilmiştir. Stratejik planlamaya dayalı performans esaslı bütçeleme sistemine geçiş ile birlikte Büyükşehir Belediyesinin sosyal bütçeye ayırdığı ödenek ve gerçekleştirdiği sosyal nitelikli harcama göstergeleri incelenmiş, sosyal harcamaların yıldan yıla gösterdiği değişim ortaya konmuş ve belediyenin sosyal harcama kapasitesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığında da araştırma yapılmış; görevli meslek elemanları ve yöneticiler ile görüşmeler gerçekleştirilerek kamu yönetiminde yaşanan dönüşümün Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik faaliyetlerindeki yansımalarını ortaya koyan bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of liberal practices and new public administration that increased in importance in the 80s due to globalization on local governments' social inclusion policies and accordingly to evaluate the duties and performances of Eskişehir Metropolitan Municipality on the social policies. Especially, with the legal and administrative regulations designed under the reform of the local administrations with the years of 2000, the municipalities' responsibilities and duties in the field of social inclusion have expanded, social municipality projects and activities have become varied. In order to reveal the increasing and diversifying social inclusion practices of local administrations, examining within the principles of new public management of social municipality activities of Eskişehir Metropolitan Municipality, which is a local government, is the main subject of the study. In this context, the documents such as strategic plans, performance programs, activity reports of the Metropolitan Municipality were examined in detail in order to evaluate the services realized based on the new public administration principles and the activities carried out within the scope of social municipal works, identified targets and realizations were determined. With the transition to performance-based budgeting system based on strategic planning, the appropriations allocated to the social budget of the metropolitan municipality and the social expenditure indicators were examined, the change in social expenditures has been revealed year by year and evaluations about the capacity of the municipality about social expenditures have been made. The interviews were made with professional staff and managers who produce services on this field, the findings which reveals the changes in the public administration that effects Eskisehir Metropolitan Municipality' s social policies and practices have been obtained with this study.