Kekik ekstrakt ve uçucu yağının rhızoctonıa solanı'nin misel gelişmesi ve enzim aktiviteleri üzerine etkileri
The effects of thyme extract and essential oil on mycelial development and enzyme activities of rhizoctonia solani
  1. Tez No: 524625
  2. Yazar: OSMAN ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında Origanum onites L. (İzmir Kekiği)'in yağ ve ekstraktının farklı konsantrasyonlarının sıvı ortamda Rhizoctonia solani Kühn misel ağırlığı, geliştirildiği ortamdan elde edilen süzüntü ve misel ekstraksiyonu sonucu ürettiği toplam protein miktarı, pektin metil esteraz ve sellülaz aktivitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada protein yapısında maddelerin belirlenmesi için spektrofotometrik analizler yapılmıştır. Kekik yağı artan konsantrasyonlarda R. solani'nin misel ağırlığını kontrole göre azaltmış (%20-%100) ve 1000 ppm konsantrasyonda tamamen engellemiştir. Benzer şekilde kekik ekstraktı artan konsantrasyonlarda R. solani'nin misel gelişmesini kontrole göre azaltmış (%46,1-%100) ve %2 konsantrasyonda tamamen engellemiştir. Kekik yağı ve ekstraktı uygulanan ortamlarda R. solani'nin belirli koşullarda geliştirilerek elde edilen süzüntü ve misel ekstraktı ile yapılan analizler sonucunda toplam protein miktarında azalma olmuştur . Kekik yağı ve ekstraktı artan konsantrasyonlarda R. solani'nin pektin metil esteraz aktivitesini azaltmıştır. Kekik yağının 750 ppm ve 1000 ppm konsantrasyonunda pektin metil esteraz aktivitesi durdurulmuştur. Kekik ekstkraktının %2 konsastrasyonunda pektin metil esteraz saptanamamıştır. Kekik yağı ve ekstraktı artan konsantrasyonlarda sellülaz aktivitesini azaltmış ve sırasıyla 1000 ppm ve %2 konsantrasyonlarda tamamen durdurmuştur. Çalışma, önemli toprak kökenli patojenlerden R. solani'nin üretmiş olduğu iki önemli enzim olan pektin metil esteraz ve sellülaz aktivitesine etkisini belirleme açısından önemli bir çalışma olmuştur. Çalışmamız R. solani'ye karşı etkili olduğu bilinen kekik ekskraktı ve yağının farklı konsantrasyonlarının patojenin mücadelesindeki etkinliğini daha detaylı açıklamak ve daha bilinçli kullanılmasını sağlamak açısından ümitvar sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the effects of different concentrations of oil and extract of Origanum onites L. (İzmir Thyme) on mycelial development of Rhizoctonia solani in liquid medium, total protein amount, pectin methyl esterase and cellulase activity produced by culture filtrate and mycelial extraction. In the study, spectrophotometric analyzes were carried out to determine the substances of protein structure. Thyme oil reduced mycelial biomass of R. solani at increasing concentrations (20-100%) compared to the control and completely inhibited at 1000 ppm concentration. Similarly, thyme extract reduced mycelial biomass of R. solani at increasing concentrations (46.1%-100%) compared to the control and completely inhibited at 2% concentration. Analysis of the culture filtrate and mycelial extracts obtained from the development of R. solani under certain conditions in the thyme oil and extract added media resulted in a reduction in the total protein content. Thyme oil and extract reduced pectin methyl esterase activity of R. solani at increasing concentrations. Pectin methyl esterase activity was stopped at concentrations at 750 ppm and 1000 ppm of thyme oil. Pectin methyl esterase was not detected in 2% of the thyme extract. Thyme oil and extract reduced cellulase activity at increasing concentrations and stopped completely at 1000 ppm and 2% concentrations respectively. The study was the first and foremost study to determine the effect of R. solani on two important enzymes, pectin methyl esterase and cellulase activity, which were produced by soil-borne pathogen. Our study has promising results in terms of thyme oil and extract, which is known to be effective against R. solani, and to provide a more detailed explanation of the efficacy of different concentrations on the pathogen control and more conscious use.