İlk okuma-yazma öğretiminde temel problemler
  1. Tez No: 52464
  2. Yazar: MEHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ilköğretim kuramlarında yapılan ilk okuma-yazma öğretimi ile ilgili temel problemleri tespit ederek, çözüm yollan aramaktır. Çalışmamızda ilk olarak devlet dokümanlarında Türkçe'nin meseleleri ve Türkçe öğretimi ile ilgili hükümler tespit edilmiş, devletin konuya bakış açısı incelenmiştir. Daha sonra Türkçe öğretiminin amaçlan ve Türkçe öğretimi içinde ilk okuma-yazma faaliyetlerinin yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Dünya'da ve Türkiye'de ilk okuma-yazma öğretiminin tarihî gelişimi incelenerek bu öğretimin safahatı, geçmişten geleceğe bir bütünlük içinde ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ilk okuma-yazma öğretiminin temel problemleri tespit edilmiştir. Tespit ettiğimiz bu problemleri şöyle sıralayabiliriz : 1) İlk okuma-yazma öğretiminde kullanılacak metodla ilgili problemler, 2) İlköğretim kuramlarında görev yapan öğretmenlerin niteliği ile ilgili problemler, 3) İlkokul öğretmeni yetiştiren öğretim kuramlarının eğitim, öğretim faaliyetlerinin niteliği ile ilgili problemler, 4} İlköğretimde verimliliği sağlamak maksadıyla yapılması gereken genel plânlama Üe ilgili problemler.IV Yine bu bölümde Ankara Belediyesi sınırlan içindeki ilköğretim okullarından bazılarından seçilen okullarda görevli öğretmenlere uygulanan anketin sonuçları da yer almaktadır. İki bölümden meydana gelen bu ankette, öğretmenlerle ilgili şahsî bilgilerin araştırıldığı bölümde on dört, ilk okuma-yazma öğretimi ile ilgili bilgilerin araştırıldığı bölümde yirmi iki soru öğretmenlere sorulmuştur. Değişik günlerde, farklı okullarda uygulanan bu anketin sonucu hemen değerlendirilmiş ve gerekli notlar çıkarılmıştır. Bu araştırmanın neticesinde öğretmenlerin şahsî problemleri ile ilk okuma-yazma öğretiminde karşılaşılan problemlerin pek çoğunun doğrudan birbiriyle alâkalı olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili sıkıntıları, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri, çevre ve aile ile ilgili faktörler, öğretmenlerin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim eksiklikleri gibi meseleleri ilk okuma-yazma öğretimin seyrini etkilemiştir. İlk okuma-yazma öğretiminde karşılaşılan sorunların çözülmesi için de şu hususlarda çalışmalar yapılması ve tedbirler alınması gerekmektedir : a) İlköğretim kurumlarında görev alacak öğretmenlerin yetiştirildiği sınıf öğretmenliği bölümüne alınacak öğrencilerin yurt içi ve yurt dışı burslarla, kredilerle, özlük haklarında yapılacak iyileştirmelerle teşvik edilerek başarılı öğrencilerin buralara gelmelerinin sağlanması faydalı olacaktır. b) Bu mesleğe girecekler özel imtihanlardan geçirilerek seçilmelidir. c) İlkokul öğretmeni yetiştiren bütün okulların müfredat programlan standart hale getirilerek teorikten ziyade sınıf ortamında pratik çalışma imkânlan sağlanmalıdır.V d) Bu okullarda görevlendirilecek öğretim üyelerinin meslekî formasyona sahip, iyi yetişmiş hocalar olmasına dikkat edilmelidir. e) Millî Eğitim Bakanlığı ve üniversiteler arasında bu konuda sıkı bir işbirliğine gidilerek her iki kurumdan gelecek uzmanlardan oluşacak kurullarda konu ile ilgili program geliştirme çalışmalarının sürekli hâle getirilmesi, yurt içi ve yurt dışı literatürün takip edilerek öğretmenlere ulaştırılması sağlanmalıdır. f) MEB* nin ders kitapları yazımı, yardımcı ders araç üretimi ve temini gibi konularda yine üniversitelerle işbirliği yapması faydalı olacaktır. g) Millî Eğitimde teftiş sisteminin başarılı öğretmeni teşvik edici yönde yeniden gözden geçirilmesi, çalışanla çalışmayan öğretmenin ayırt edilmesinin sağlanması gereklidir. h) Tayin sisteminin yeniden ele alnarak tecrübeli ve başardı öğretmenlerin merkeze toplanmasının önlenmesi gerekir. Ayrıca yine başarılı öğretmenlerin idareci olarak atanmaları da ilk okuma-yazma öğretimi ile ilgili faaliyetleri olumsuz yönde etkilemektedir. ı) Başka branşlardan mezun öğretmenlerin ya da kısa süreli kurslardan alınmış öğretmenlik sertifikalan ile bu mesleğe giren öğretmenlerin sınıf öğretmeni olarak tayinlerine engel olunmalıdır. i) Açılacak hizmet içi kurslarla öğretmenlerin kendilerini yenilemelerine imkân sağlanmalıdır. j) Okulların fizikî yapısının yeterli hâle getirilmesi için gerekli yatırımlar yapılmalıdır. k) İlköğretim kuramlarının müfredat programlan gözden geçirilerek, güncelleştirilmelidir.VI En kârlı yatırım İnsana yapılan yatınındır. Güçlü ve büyük, müreffeh bir Türkrye İçin bu gerçeği göz ardı etmeden gereken bütün çalışmaları yapmak zorundayız.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The aim of this research is to determine the main problems about beginners reading-writing education which is applied in primary education institutions m Turkey and to find out solutions for these problems. In this study, first, the problems of Turkish language and the acts about teaching Turkish in official documents have been determined and the policy of the state has been studied. Then, the aim of teaching Turkish language and the role and importance of reading-writing activities in Turkish language education has been considered. The historical progress of reading-writing education in Turkey and in the world was studied and the background of this education has been taken up as a whole from the past to the future. In the second part, the main problems of beginners reading- writing education has been stated. We can list these problems as follows : l)The problems about the method used for reading- writing education. 2)The problems about the quality of teachers who work for primary education institutions 3)The problems about the quality of educational activities of institutions which train teachers for primary schools. 4)The problems about the general plannings that must be done to achieve productivity.VIII Again in this part, the results of a poll given to the teachers who work in some of the schools in Ankara. Municipality takes place. This poll consist of two parts. In the first one 14 questions were asked to the teachers to get some personal information and in the second part 22 questions were asked to the teachers to get some information about reading-writing activities. The results of this poll, taken on different days and in different schools, were immediately evaluated and required notes were taken. As a conclusion of this research it was seen that most of the teachers personal problems and the problems which we met while teaching reading-writing have close relationship between each other. The problems, such as teachers personal rights, students educational background, factors related to their environment and families, and the lack of knowledge of the teachers about their works, affect the progress of the reading writing education. To solve the problems about reading-writing education these precautions should be taken : a) The students who will be taken to the teacher training schools for primary schools must be supported with scholarship in the country or out of the country, credits, improvement in their personal rights. It will we useful to attract the attention of the successful students to teacher training schools. b) The ones who apply to be a teacher must be chosen after some special exams. c) The curriculums of teacher training schools must be standardised and they must be prepared for teaching by practising rather than giving only theoric knowledge. d) The lecturers in teacher training schools must be well educated and proffessional.iX e) There must be a close cooperation between Ministry of Education and universities, Commitees, consist of the experts from these two institutions have to work on making a continoues study- on improving programs about the subject. Native and foreign literature must be closely followed to inform the teachers. f) The cooperation of Ministry of Education with and universities on writing coursebooks, obtaining suplementary aids will be useful. g) The inspection system of National Education must be looked over in favour of successful teachers and distinguisting the successful ones from unsuccessful teachers must be obtained. h) Assigning system must be looked over to avoid gathering the successful teachers to the centre. Besides, appointments of the successful teachers for administrative tasks affect the activities of writing- writing education regatively. i) The appointments of the teachers who later become primary school teachers with a graduation degree of other branches or with a certificate of short- term course should be prevented. i) The chance of refreshing their knowledge should be given to the teachers with the new training courses. j) We have to invest enough to have sufficient and well- equipped school- structure k) The curriculum of the primary schools should be updated by looking it over. The most profitable investment is that is done for human being. Without denying this reality We have to do our best for the powerful, great and prosperous Turkey.