Öğretmenlerin ilk okuma yazma öğretiminde karşılaştığı sorunlar ve COVID-19 sürecindeki ilk okuma yazma öğretiminde yaşanan sorunların karşılaştırılması
A comparison of the problems encountered by teachers in the first literacy teachingand the problems in the first literacy teaching in the COVID-19
- Tez No: 740817
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 sürecinde ve öncesinde ilkokul 1. sınıflarda ilk okuma yazma öğretiminde öğretmenlerin karşılaştığı sorunları tespit ederek değerlendirmeler yapmaktır. Nicel ve nitel verilerin birlikte ele alındığı karma yöntemin kullanıldığı araştırmanın örneklemini, 2021- 2022 eğitim öğretim yılında Denizli merkez ilçelerinde (Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleri) ilkokul 1. ve 2. sınıflarda görev yapan ve oranlı küme örneklemi yoluyla seçilen 180 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri“İlk Okuma Yazma Sürecinde Yaşan Sorunlara İlişkin Öğretmen Algıları Ölçeği”ve“COVID-19 Süresince İlk Okuma Yazma Öğretiminde Yaşanan Sorunlara İlişkin Öğretmen Algıları Ölçeği”, nitel verileri ise“Öğretmenlerin İlk Okuma Yazma Öğretiminde Karşılaştığı Sorunlara İlişkin Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde Kaiser-Meyer-Olkin ve Bartlett's küresellik testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ve bağımsız gruplar t-testinden yararlanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretimine karşılaştıkları sorunlara ilişkin algıları yüksek bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunlara ilişkin algıları cinsiyete,yaşa, okutulan sınıf seviyesine göre anlamlı bir farklılık göstermekte iken öğretmenlerin kıdemlerine ve mezuniyet derecelerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Sınıf öğretmenlerinin COVID-19 sürecinde ilk okuma yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunlara ilişkin algıları cinsiyetlerine, yaşlarına, kıdemlerine, mezuniyet derecelerine, okuttukları sınıf seviyesine, derse katılmayan öğrencidurumuna ve mülteci öğrencisi olup olmaması durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and evaluate the problems faced by teachers in primary literacy teaching in primary school 1st grades during and before the COVID-19 process. The sample of the study, in which the mixed method was used, in which the quantitative and qualitative data were handled together, consists of 180 primary school teachers working in the 1st and 2nd grades of primary school in the central districts of Denizli (Merkezefendi and Pamukkale districts) in the 2021-2022 academic year and selected through proportional cluster sampling. The quantitative data of the study were collected through the Teacher Perceptions Scale Regarding the Problems Experienced in the Initial Literacy Teaching Process and the Teacher Perceptions Scale Regarding the Problems Experienced in the Initial Literacy Teaching During COVID-19, and the qualitative data were collected through the Semi-Structured Interview Form regarding the Problems Encountered by the Teachers in the Primary LiteracyTeaching. Kaiser-Meyer-Olkin and Bartlett's test of sphericity, one-way analysis of variance (ANOVA), and independent groups t-test were used to solve the sub-problems of there search. Looking at theresults of thestudy, it was found that the perceptions of the classroom teachers about the problems they encountered in the first literacy teaching were high. While the perceptions of the primary school teachers about the problems they encounter in the first literacy teaching show a significant difference according to gender, age, grade level taught, it does not show a significant difference according to the seniority and graduation degrees of the teachers. In addition, the perceptions of classroom teachers about the problems they encounter in the first literacy teaching during the COVID-19 process were also found to be high. The perceptions of primary school teachers regarding the problems they encounter in the first literacy teaching during the COVID-19 process do not show a significant difference according to their gender, age, seniority, graduation degree, grade level they teach, the status of students who do not attend the course, and whether they are refugee students or not