Path dependence of public investment and regional development agency supports in Turkey
Türkiye'de kamu yatırımlarında ve bölgesel kalkınma ajansları desteklerinde yol bağımlılığı etkisi
  1. Tez No: 524646
  2. Yazar: ZİYA ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN TEKGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yol bağımlılığı, bugün gerçekleşen olayların yalnızca günün koşulları değil, geçmişte alınan birçok kararın bir sonucu olarak ortaya çıktıklarını ortaya koymaktadır. Kısacası yol bağımlılığı teorisine göre, geçmiş olaylar geleceği şekillendirir. Kamu politikası alanında araştırmacılar politika reformunun varlığını ya da yokluğunu,“Yol Bağımlılığı”kavramı açıklamaya çalışmışlardır. Bu teoriye göre kamu politikası reformunda önerilen reformlar, nitelikli ve / veya niceliksel olarak, verimliliğe veya adil gerekçeler yerine önceki reformlar üzerine dayandığında, yola bağımlılık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, politika reformlarına yola bağımlı olan ülkeler, kurumlar ekonomik açıdan güçlü ülkeler kadar önceki yollarından veya reformlarından sapması da muhtemel değildir.
Özet (Çeviri)
The path dependence suggests that the events that take place today are not merely the conditions of the day, but that they have come into being as a result of a number of decisions taken in the past. To put it briefly, past events shape the future. Researchers in the field of public policy have preferred to explain the existence and absence of policy reform with the concept of“Path Dependency”. According to this Path dependency or inertia on policy making emerges when public policy reform is based, qualitatively and / or quantitatively, on previous reforms, rather than on the efficiency or fair justifications of the proposed reforms. For this reason, countries that depend on policy reforms and under the effect of path dependence are not likely to deviate from their previous paths or reforms.