Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine sağlanan teşvik ve destekler ile bunlara ilişkin mali çerçeve
Financial framework for incentives and supports providing research and development and innovation activities
  1. Tez No: 524645
  2. Yazar: İSMAİL ŞERİF ÖZİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine sağlanan teşvik ve destekler ile bunlara ilişkin mali düzenlemeler, halihazırda yürürlükte olan vergisel düzenlemeler açısından ele alınarak incelenmiştir. Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin ülke ekonomileri içindeki önemi artarak devam etmektedir. Bu nedenle de çeşitli şekillerde teşvik edilmekte ve desteklenmektedirler. Ar-ge ve yenilik faaliyetlerine destek sağlayan çok sayıda kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar, Ar-ge ve yenilik faaliyetlerinde bulunan kişi ve kurumlara,“hibe”olarak ifade edilebilecek nakdi yardımlarda bulunmaktadırlar. Ar-ge ve yenilik faaliyetlerini destekleyici teşvik unsurları ise çeşitli yasal düzenlemelerle hayata geçirilmekte ve uygulanmaktadır. Türkiye'deki Ar-ge ve yenilik faaliyetlerine yönelik teşvik düzenlemeleri 1980'li yıllara dayanmaktadır. Ancak bu faaliyetlere yönelik en önemli teşvik düzenlemeleri ilk olarak 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu (4691 Sayılı Kanun) ile 2001 yılında yapılmıştır. Sonraki yıllarda da 5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun (5746 Sayılı Kanun) ile ar-ge faaliyetlerine yönelik en temel yasal düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Bu iki kanun günümüzde Ar-ge ve yenilik faaliyetlerine yönelik temel yasal düzenlemeler olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda anılan kanunlar ile diğer kanunlardaki Ar-ge ve yenilik faaliyetlerine yönelik teşvik unsurları da ele alınmış ve örnekleriyle birlikte uygulama esasları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın bir diğer boyutu da, söz konusu destek ve teşvik unsurlarının tabi oldukları muhasebeleştirme esaslarının ortaya konulmasına yönelik olmuştur. Muhasebeleştirme esaslarının irdelenmesi, VUK ve TMS düzenlemeleri üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The incentives and supports for R & D and innovation activities and their financial arrangements have been examined in terms of the current tax regulations . The importance of R & D and innovation activities in the country's economies continues to increase. For this reason, they are encouraged and supported in various forms. There are many institutions that support research and innovation activities. These institutions are in financial assistance that can be expressed as“grants”to persons and institutions in R & D and innovation activities. Promotional elements supporting research and innovation activities are applied in various legal regulations. The incentive arrangements for R & D and innovation activities in Turkey are based on the 1980s. However, the most important incentive arrangements for these activities were first made in 2001 with the Law on Technology Development Zones No. 4691. In the following years, the Law on the Support of Research, Development and Design Activities No. 5746 and the most basic legal regulations regarding the field activities have been implemented. These two laws are now regarded as the main legal regulations for R & D and innovation activities. In our study, the laws and other incentives for R & D and innovation activities in other laws were also discussed and the principles of implementation together with the examples were emphasized. Another dimension of our work has been to put forward the accounting principles that govern such support and incentives. The basis of the accounting is based on the Tax Procedural Law and the Turkish Accounting Standards.