The politics of local economic growth- a critical approach: The case of Manisa
Yerel ekonomik büyüme siyaseti- eleştirel bir yaklaşım: Manisa örneği
  1. Tez No: 277720
  2. Yazar: GÜLÇİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Yerel ekonomik büyüme siyaseti ile ilgili mevcut yazın, yerel aktörlerin günümüz koşullarında (yatırımların küreselleşmesi ve yerel girişimciliğe biçilen önemli rol) yerel koalisyonlar oluşturma eğilimi içinde olduğunu öne sürmektedir. Bu savın aksine, bu tez, yerel ekonomik büyüme siyasetinin tanımlayıcı özelliklerinin, yerel aktörler arasında giderek artan bir parçalanma ve derinleşen çelişkiler olduğunu iddia etmektedir. Bu tezde, mevcut bağlam, sermaye aktörlerinin giderek artan bir şekilde yerel ekonomilerin geleceğine yön veriyor olmaları ve yerel devlet kurumlarının girişimci faaliyetler içine girmeleri çerçevesinde tanımlanmıştır. Bu çerçevede, Manisa örnek alanının incelenmesi sonucunda yerel birimlerin içsel çelişkilerinin, yerel rekabetçilik ortamında daha da derinleştiği gösterilmiştir.Bu tezde, yerele bağlılık kavramı eleştirel bir bakış açısıyla ele alınmış ve farklı yerele bağlılık faktörlerinin yerel aktörlerin, yerel kaynakların kullanımı ile ilgili, öncelik ve tercihlerininin birbirinden farklılaşmasına neden olduğu ortaya konmuştur. Buradan hareketle, yerel aktörlerce ortaklaşılacak yerel bir çıkarın oluşmasının mümkün olmadığı ve farklı bağlılık faktörlerinden kaynaklanan çelişki ve çatışmaların yerel ekonomik büyüme siyasetinin temel belirleyicileri olduğu sonucuna varılmıştır. Yerel siyasetin kapsamı açısından düşünüldüğünde ayrıcalıklı bir bağlılık faktörü olan toprak sahipliliği ve arazi rantı bir yandan üzerinde yerel koalisyonların gelişebileceği potansiyel bir zemin olarak tespit edilmişken, diğer yandan da bu tür koalisyonların geçici ve siyasi çekişmelere açık koalisyonlar olduğu ortaya konmuştur. Yerele bağlılık faktörlerinin yanında, yerel aktörlerin yerel- üstü düzeylerle kurdukları ilişkilerin (ki bu ilişkiler yerel çıkarların gerçekleştirilmesi açısından önemlidir) de yerel çelişki ve çatışmalarda berlileyici rolü olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mainstream accounts on local growth politics, which conceptualize the current context around the globalization of investments and the prominent role of local entrepreneuralism, argue for the tendency towards local coalitions. In opposition, the main argument of the thesis is that an increasingly fragmented and conflictual local growth politics is the defining feature of the contemporary localities. Defining the current context around the increased involvement of the business actors in directing the path of local economic growth and of the local state institutions in entrepreneurial activities, it was shown in Manisa case that intra-local conflicts are likely to deepen under conditions of increased inter-urban competition.By critically employing the concept of local dependence, it was shown that different local dependence factors result in the differentiation of the local actors? priorities with regard to the utilization of local resources. Thus, it is concluded that a common local interest is not possible and that contentions (between different-fractions of capital and between local labor and capital) stemming from the existence of different local dependence factors mark the process of local growth politics. As a special dependence factor in terms of local politics, the generation of land-rent was identified to be a potential basis for local collaborations whereas it was also found out that such coalitions are likely to be temporary and open to political contention. On the other hand, the supra-local relations of actors, which are essential for the pursuasion of local interests, are observed to have a determinant effect on local conflicts.