Muhasebe denetiminde yapılan hata ve hilelerin önlenmesinde iç kontrol sisteminin önemi
The importance of mistakes and cheetings made inaccouting audit internal control system
- Tez No: 524652
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde küresel gelişmelerin etkisiyle ekonomik yapıda, teknolojik gelişmeler ve ticari işlemlerin çeşitliliğinin artması, muhasebe sistemi içerisinde ortaya çıkan hata ve hileleri daha da artırmaktadır. Bu durum hatalı ve hileli işlemler sonucunda oluşturulan finansal tablolara dayanarak karar vermek durumunda olan bilgi kullanıcılarının kararlarında yanılmalarına sebebiyet vermektedir. Muhasebe sistemi içerisinde karşılaşılan hata ve hilelerin önlenmesinde ise iç kontrol sistemine olan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. İşletmelerin bütün bölümlerinde oluşabilecek faaliyetlerin izlenip, kontrol edilmesini ve hataların çözüme ulaştırılmasında oldukça önemli bir etkendir. İşletmelerde oluşturulan iç kontrol sisteminin, gerçekleşmesi muhtemel hata ve hileleri önlemede göstereceği başarı, yönetimin sorumluluklarını etkin olarak yerine getirmesine yardımcı olacaktır. Bu tezin amacı, muhasebe denetiminde hata ve hileleri önlemede iç kontrol sisteminin önemindeki etkinliği ortaya koymaktır. Tezin hazırlanması aşamasındaki katkı ve önerileri ile beni yönlendiren ve bana yol gösteren tez danışmanım Prof. Dr. Halit Targan ÜNAL hocama ilgi ve desteğinden dolayı teşekkürlerimi sunarım. Yoğun ve uzun araştırma dönemimde tez çalışmam sürecinde sabır ve destekleri ile her zaman yanımda olan aileme, dostlarıma sonsuz sevgi ve teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
Today by the effects of global progress on economical system technological progress and increasing of diversity on commercial processes, cause to increase faults and fraudulents in accounting system. This situatian causes to misdirect people. Who hasto take their decisions via by these tables created incorreff and fradulent processes. These faulty and fraudulent processes meet in accounting brings requirament of internal control system with it. Abserving of all actions whichmay happen in all departmants of companies is very important factor to make faults solved. The success of, internal control system made in companies to provant potential faults and fraudulants will help managent to accomplish their responsibilities effectively. The purpose of this thesis is proving of effrency on importance of internal control system on preventing faults and fraudulents in accouting audit. A affer my thanks to my thesis consultant Prof. Dr. Halit Targan ÜNAL. His contributions and suggestion to lead me and show me. He way while preporing this thesis. I want to offer my thanks and love to my family and friends for their patient and support during this busy and long searding for this thesis.