Okul öncesi öğretmenlerinin duygusal ihmal ve istismar konusundaki bilgi ve farkındalıklarının incelenmesi
Investigating the knowledge and awareness of pre-school teachers about emotional neglect and abuse
- Tez No: 524653
 - Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN AVCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuğa çevresindeki yetişkinler tarafından psikolojik olarak kötü muameleyi içeren duygusal istismar, özellikle erken dönemde görüldüğünde çocukların yaşamında onarılmaz sonuçlara yol açabilmektedir. Araştırmanın temel amacı Hatay ilinde görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenlerinin çocukların duygusal ihmal ve istismarı konusundaki bilgi ve farkındalıklarını incelemektir. Araştırma nicel olup tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında okul öncesi öğretmenlerinin istismara yönelik anılarının ve kişisel bilgilerinin belirlendiği“Kişisel bilgi formu”ile Kanak (2015)' ın geliştirdiği geçerlik ve güvenirliğini yaptığı“Duygusal İhmal ve İstismara Yönelik Bilgi ve Farkındalık Ölçme Aracı”(DİBFA) kullanılmıştır. Ölme aracı 38 madde ile reddetme ve görmezden gelme, aşağılama çocuğu şiddete tanık etme, yalnız bırakma ve tehdit etme, karşılaştırma ve ayrımcılık yapma olmak üzere dört alt boyuttan oluşmuştur. Araştırmanın örneklemini Hatay ilinde bulunan Antakya, Altınözü, Arsuz, Defne, Dörtyol, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinden çalışmaya dahil edilen 323 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. İlçelerdeki öğretmen sayıları ağırlıklı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Verilerin analizinde kullanım ve dağılım durumuna göre parametrik ya da parametrik olmayan analiz yaklaşımları kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre çalışmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin duygusal istismar ve ihmale ilişkin farkındalıkları yüksek bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin yaş, kıdem ve görev yaptıkları ilçe değişkenlerine göre duygusal ihmal ve istismar farkındalığı açısından farkın olduğu görülmüştür. Ölçeğin karşılaştırma ve ayrım yapma boyutunda çocuk sahibi olanların duygusal istismar ve ihmale yönelik farkındalıkları yüksek bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin öğrenim durumu, medeni durumu, daha önce konu ile ilgili eğitim alma durumu ve geçmiş öyküsü olma durumuna göre duygusal istismar ve ihmal farkındalığı açısından önemli bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Emotional abuse involving psychological treatment by the adults around each child can lead to irreparable consequences in children's life, especially when seen early on. The main aim of the research is to examine the knowledge and awareness of the pre-school teachers who are working in Hatay province on emotional neglect and abuse of children. The research was quantitative and the screening model was used.“The Information and Awareness Measures of Emotional Neglect and Abuse”(DIBFA) made by the Kanak (2015) reliability and validity of the pre-school teachers' exploitation memories and“The Personal information form”in which the personal information determined were used in the collection of the data in the research. Measuring tool with the 38 items consists of these four sub-sections; rejection and ignoring, humiliating and children witnessing violence, leaving alone and threatening, made comparison and discrimination. 323 pre-school teachers were included in the study of the research sample from Antakya, Altınözü, Arsuz, Defne, Dörtyol, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı and Samandağ districts in Hatay province. The number of teachers in the districts was determined by the weighted sampling method. Parametric or nonparametric analysis approaches were used according to the use and distribution status in the analysis of data. According to research findings, awareness of emotional abuse and neglect of pre-school teachers participating in the study was high. It was seen the differences among pre-school teachers were aware of emotional neglect and abuse awareness according to their age, the districts they worked in and their experienced years. The level of awareness of emotional abuse and neglect has been found to be high for those who have children in terms of comparing and distinguishing scale. It was found that there was no significant difference in terms of emotional abuse and neglect awareness according to the pre-school teachers' education status, marital status, previous education situation and past story.