Tarih öğrencilerinin tarih felsefesi eğilimleri (Gazi Üniversitesi örneği)
Tendency of history student's the history philosophy (Sample the Gazi University)
  1. Tez No: 524651
  2. Yazar: SÜMEYRA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KIRPIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada Tarih Öğrencilerinin Tarih felsefesi eğilimleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü 2016-2017 Bahar Dönemi öğrencileridir. Araştırma betimsel bir nitelik taşımakta olup elde edilen veriler SPSS programı ile t, Crosstabulation, yüzde, frekans, Anova testlerine tabii tutulmuştur. Araştırmaya 185 öğrenci katılmıştır. Anket neticesine göre öğrencilerin yaş, mezun oldukları lise ve ortalama durumu düşüncelerini etkileyen unsurlar değildirler. Birçok önemli hususta gelişmiş oldukları görülmüştür. Ancak Tarih Felsefesi çerçevesinde oluşmuş düşünceler cihetinde önemli eksiklikleri bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to determine the history philosophical tendencies of the students of history. Students participating in the research are Gazi University History Department 2016-2017 Spring Semester students. The research has a descriptive nature and the obtained data are subjected to t, crosstabulation, percent, frequency, anova tests with SPSS program. 185 students participated in the research. According to the results of the questionnaire, the students are not factors affecting their age, the high school they graduated and their average situation. It has been seen that many important issues have been developed. However, in the light of the philosophies formed in the framework of the Philosophy of History, it has been found that there are important deficiencies.