İran İslam Cumhuriyeti'nde istihbarat yapılanması
The intelligence formation in Islamic Republic of Iran
  1. Tez No: 524685
  2. Yazar: ÇAĞATAY BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, istihbarat olgusunu, tarihsel, işlevsel ve niteliksel yönleri ile ele almanın yanı sıra bu boyutlar düzleminde istihbarat kültürü kavramını açıklamak ve bu kavram çerçevesinde İran İslam Cumhuriyeti'nde istihbarat yapılanmasını ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmada, ilgili kaynakların tespiti ve tasnifi doğrultusunda literatür taraması metodu izlenmiştir. Söz konusu metod ile öncelikle istihbaratın insani; psikolojik ve biyolojik kökenleri ile toplumsal bağlam ile ilişkisi tarihsel gelişim süreci ile incelenmektedir. Söz konusu incelemenin ardından, istihbarat olgusunun yapı ve bileşenleri ele alınmakta, metodolojik ve niteliksel sınıflandırmalar sunulmaktadır. İstihbaratın toplumsal bağlam ile ilişkisini ele alan istihbarat kültürünün, milli kimlik ve siyasal rejim bileşenleri temelinde açıklanması ile birlikte, çalışmanın esas hedefi olarak, İran İslam Devrimi ve İran İslam Cumhuriyeti'nin kurulması sürecinde, istihbarat kültüründe kimlik dönüşümünün etkisi ve devamlılık hususları istihbarat yapılanmasının kurumsal bağlam ve nitelik bağlamında ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the concept of intelligence, its historical, functional and qualitative aspects, as well as to explain the concept of intelligence culture on the level of these dimensions and to reveal the intelligence structure in the Iranian Islamic Republic within this framework. For this purpose, in the study, the literature search method was followed in the direction of determination and classification of the related sources. In the study, intelligence have been examined psychological and biological origins and the relationship with the social context are examined with historical development process. Following this review, the structure and components of the intelligence are addressed, and methodological and qualitative classifications are presented. The main objective of the study, along with the disclosure of intelligence culture, which deals with the relation of intelligence with the social context, on the basis of components of national identity and political regime, is the institutional context of the influence of intelligence transformation on intelligence culture and the continuity of intelligence structure in the process of establishing the Islamic Republic of Iran and the Islamic Republic of Iran and in the context of quality.