Backpackers in Turkey: Motivation based segmentation
Türkiye'deki sırt çantalılar: Motivasyon temelli bölümleme
  1. Tez No: 524704
  2. Yazar: SİDAL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de seyahat eden yerel sırt çantalı turistlerin demografik özellikleri, seyahat ve konaklama tercihleri, sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve seyahat motivasyonları araştırılarak turistlerin seyahat motivasyonlarına dayalı bir pazar bölümlendirmesi yapılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda, 2018 yılının Ocak ve Mart ayları arasında Facebook üzerinden sırt çantalı temalı yedi farklı topluluğa yapılan çevrim içi anket çalışması, 271 kişinin katılımı ile sonuçlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda Türkiye'deki sırt çantalı turistlere dair yedi ayrı motivasyon faktörü tanımlanmıştır: Rahatlama, Kültürel Gelişim, Yol Kültürü, Özgürlük, Kişisel Gelişim, Sosyal Gelişim ve Sosyal Katılım. Akabinde yapılan K-means kümeleme analizi sonucunda farklı motivasyonlara sahip dört farklı sırt çantalı turist grubu belirlenmiştir. 1) Salt Gezginler; 2) Yalnızlık Arayanlar; 3) Kendini Geliştirmek İsteyenler; 4) Sosyal Gelenekselciler
Özet (Çeviri)
This study aimed to make a motivation-based segmentation of the domestic backpacker market in Turkey by examining backpackers' demographic characteristics, travel and accommodation preferences, social media usage habits and travel motivations. In this regard, an online survey was conducted on seven different backpacker specific communities on Facebook which resulted in the participation of 271 individuals. As a result of the analyses, seven underlying motivational factors of Turkish backpackers were extracted: Relaxation, Cultural Growth, Road Culture, Independence, Personal Growth, Social Growth and Social Attendance. Following, K-means cluster analysis identified four distinct backpacker groups with different travel motivations. 1) Absolute Explorers; 2) Loneliness Seekers; 3) Self-developers; 4) Social Traditionalists.