A study of extentions of the stable rule for roommate problems
Oda arkadaşı problemi için kararlı kuralların uzantıları üzerine bir çalışma
- Tez No: 524723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Her oda arkadası probleminin kararlı bir çözümü olmayabilir ama kararlı çözüm olmasa bile kisileri eslestirme problemiyle karsı karsıya kalabiliriz. Bu tarz problemlere dogal bir yaklasım kisilerin kararlı eslesemeseler bile kararlıya“yakın”eslestirilmesidir. Bu tarz çözüm kavramları eger varsa kararlı eslesmeleri seçmeli, eger yoksa kararlıya“yakın”eslesmeleri seçmelidir. Bu çalısmada“Neredeyse Kararlılık”,“Maksimum Geri Dönülmezlik”,“Maksimum Içten Kararlılık”,“P-kararlılık”,“Q-kararlılık”çözüm kavramları çalısılmıs ve“Yinelemeli Pkararlılık”adıyla yeni bir çözüm kavramı tanımlanmıstır. Bu çözüm kavramları için tutarlılık, popülasyon monotonlugu, rekabet duyarlılıgı, kaynak duyarlılıgı ve Maskin monotonlugu özellikleri arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Roommate problems might not have a stable solution. But for such problems we are still faced with the problem of matching the agents. One natural approach would be to match the agents in such a way that the resulting matching is“close”to being stable. Such solution concepts should select stable matchings when they exist and select matchings“close”to being stable when the problem does not have any stable matchings. We work with the following solution concepts, Almost Stability, Maximum Irreversibility, Maximum Internal Stability, P-stability and Q-stability, and define a new solution concept, called Iterated P-stability. We investigate consistency, population monotonicity, competition sensitivity and resource sensitivity of these solution concepts. We also explore Maskin monotonicity of these solution concepts.