Subgame perfect implementation of men-optimal matchings
Erkek-optimal eşleşmelerin alt-oyun-yetkin uygulanması
  1. Tez No: 469938
  2. Yazar: ECE TEOMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırmada değişik eşleşme kurallarının tekdüzeliğini ve uygulanabilirliğini inceliyoruz. Kararlı kuralın bir öz-tekdüzeliğini ve Maskin-tekdüzeliği sağlamayan erkek-optimal eşleşme kuralının bir h-tekdüzeliğini buluyoruz. Erkek-optimal eşleşmeyi zayıf anlamda Pareto-domine eden bir eşleşmenin bulunmadığı durumlarda erkek-optimal eşleşmeyi alt-oyun-yetkin dengeyle uygulayan bir ardışık eşleşme mekanizması öneriyoruz. Mekanizmamızda kadınlar rastgele bir hiyerarşi sıralamasıyla erkeklere teklifte bulunuyor ve erkekler, kabul etmek kalıcı bir şekilde eşleşmek anlamına gelmek üzere, aldıkları teklifleri kabul veya reddediyorlar.
Özet (Çeviri)
In this study, we explore monotonicities and implementability of different matching rules. We find a self-monotonicity of the stable rule and an \textit{h}-monotonicity for the men-optimal rule, which does not satisfy Maskin-monotonicity. We then offer a sequential matching mechanism that implements the men-optimal rule in subgame perfect equilibrium, when there is no other matching that weakly Pareto-dominates the men-optimal matching for men. In our mechanism, women propose to men in an arbitrary hierarchy order, and each man either accepts or rejects the proposals he receives, where accepting means permanent matching with the proposing woman.