Sendikal kriz çıkmazında sendikalara yönelik algı ve Y kuşağı: Eskişehir örneği
Perception towards trade unions and generation Y in the impasse of union crises: Example of Eskisehir
- Tez No: 524730
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KAĞNICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Sendikalaşma oranlarındaki düşüşler, toplu pazarlığın kapsamının daralması, sendikal faaliyetlere katılımın azalması ve grev sayısındaki düşüşler dünyada ve Türkiye'de sendikaların kriz içinde bulunduğunun göstergeleri arasındadır. Buna ilişkin olarak bireylerin sendikalara karşı algıları, değişen istihdam yapısı, işsizlik ve sendikalardan kaynaklanan sorunlar olmak üzere çeşitli gerekçeler sunulmaktadır. Sendikaların içerisinde bulunduğu krizin aşılması için işgücü piyasasında yüksek oranlara sahip olan ve sendikaların geleceği açısından önem arz eden Y kuşağının (1980-1995 arası doğanlar) sendikalara bakış açılarının ortaya konulması gerekmektedir. Bu amaçla çalışmada, Y kuşağı üç farklı grup olarak ele alınmaktadır: Çalışanlar, işsizler ve üniversite son sınıf öğrencileri. Tezin giriş bölümünde araştırma problemi, önemi ve sınırlılıkları belirtilmektedir. İkinci bölümde, çalışmanın teorik çerçevesinin ortaya konulması için alanyazına yer verilmekte, üçüncü bölümde ise araştırma yöntemi açıklanmaktadır. Genel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada nicel veri toplama yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmaktadır. Eskişehir ili evreninde örneklem olarak belirlenen 747 katılımcının 21-36 yaş aralığında olduğu görülmekte ve bu yaş aralığı Y kuşağını temsil etmektedir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel ve kestirisel istatistik yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Dördüncü bölümde, yapılan analizlerin bulguları yer almakta ve yorumlanmaktadır. Son bölümde ise, araştırma sonuçlarına ve önerilere değinilmektedir. Araştırma sonucunda işsizlerin sendikal algılarının çalışanlar ve öğrencilere kıyasla daha olumsuz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Declines in the rates of unionization, narrowing in the scope of collective bargaining, decrease in participation of trade union activities and the number of strikes are among the indicators showing that there is a trade union crisis in the World and Turkey. Regarding this, such justifications as trade unions perceptions of individuals, changing employment structure, unemployment and problems caused by trade unions are presented. In order to overcome trade union crisis, trade union perspectives of Generation Y (born between 1980-1995), which have high rate in labor market and are important for the future of trade unions, has to be revealed. For this purpose, Generation Y is dealt with as three different groups: workers, unemployed and final year undergraduate students. The problem of the study, importance and limitations are stated in the introduction of the thesis. In the second part, related literature is given to reveal the theoretical framework of the study, while the method of the study is explained in the third part. In the current study in which general survey model is executed, questionnaire method is used as quantitative data collection method. It is seen that the age range of 747 participators that are specified as the research population of Eskişehir is between 21-36 and this rage represents the Generation Y. Descriptive and predictive statistical methods are benefited to analyze reached data. In the fourth part, there are analysis findings and their interpretations. In the last part, conclusion and recommendations are revealed. As a result of the study, it is stated that the trade union perceptions of unemployed are more negative compared with workers' and students' perceptions.