Rauf Raif Denktaş'ın eserlerinde Kıbrıs meselesi
Cyprus issue on writings of Rauf Raif Denktaş
- Tez No: 505113
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın konusu Kıbrıslı Türk lider Rauf Raif Denktaş'tır. Denktaş'ın Kıbrıs'ta siyasi bir kişilik olarak ortaya çıkmasından aktif siyaseti bırakmasına kadar ki süreç çalışma boyunca ele alınmıştır. Çalışmanın ana teması Denktaş'ın gözünden Kıbrıs meselesi olduğu için ağırlıklı olarak onun Kıbrıs sorunuyla ilgili kaleme aldığı kitaplar, günlükler, gazete ve dergi demeçleri ile Denktaş'a ait ses ve görüntü kayıtları araştırmanın omurgasını oluşturmuştur. Bunun haricinde Denktaş ile ilgili yazılmış kitap ve makaleler incelenmiştir. Bu kapsamda ilgili kitaplar, süreli yayınlar, tezler, günlükler, filmler, fotoğraflar ve videolardan yararlanılmıştır. Bu araştırmanın birinci amacı, Denktaş'ın siyasi düşüncelerinin ne oranda Kıbrıs meselesini etkilediğini araştırmaktır. İkincisi ise, Denktaş'ın gerçekten uzlaşmaz siyasi bir figür olup olmadığını irdelemektir. Araştırma, tümevarımsal bir metodu takip ederek, Denktaş'ın konu edinildiği görsel ve yazınsal eserlerden vücuda getirilmiştir. Uzun yıllar boyunca sürmüş olan Türk ve Rum görüşmelerinin incelenmesiyle meselenin özüne inilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is Rauf Raif Denktaş, Cypriot Turkish leader. Period from his emerging as political entity to his retiring from politics had been discussed. Because main theme of this study is Cyprus issue from the perspective of Denktaş, mainly books, diaries he wrote, speeches in newspaper and journals, sound and video recordings about Cyprus issue had underlain this study. Apart from this, books and articles about Denktaş had been examined. Within this scope, corresponding books, periodical publications, dissertations, diaries, movies, photographs, and videos had been used. First aim of this study is to study how much political opinions of Denktaş affected the Cyprus issue. Second of that is to research whether he is an uncompromising political figure or not. The research had been generated using visual and literal works about Denktaş following an inductive method. Essence of the matter had been covered by investigating long-lasting meetings between Cyprus Turks and Cyprus Greeks.