Fototerapinin demodisidozis oluşumuna etkisi
Effect of phototherapy on demodicidosis
  1. Tez No: 524768
  2. Yazar: IŞIL EZGİ URGANCI TATLI
  3. Danışmanlar: UZMAN DUDU İLGÜL BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Demodeks parazitleri insanda en çok bulunan ektoparazitler olup, sayılarının artması veya dermise penetrasyonları“demodisidozis”adı verilen klinik tablonun oluşmasına yol açar. Demodeks parazitlerinin klinik bulgu vermesine neden olan etkenler kesin olarak ortaya konmamakla birlikte, immünsüpresyonun etkili olduğu konusunda bir çok çalışma mevcuttur. Dermatolojide bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan fototerapi de etkisini immünsüpresyon oluşturarak gösterir. Bu prospektif çalışmada fototerapinin demodisidozis oluşumuna olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çeşitli tanılarla fototerapi alan 35 hasta çalışmaya alındı. Hastaların fototerapi öncesi ve fototerapinin üçüncü ayında, standart yüzeyel deri biyopsisi yöntemiyle sağ yanak, sol yanak, alın, burun ve çeneden alınan örneklerdeki parazit sayıları kaydedildi. Bulgular: Otuz beş hastanın 24'ü (%69) kadın, 11'i (%31) erkekti. Kadın/erkek oranı 2,1:1 olarak bulundu. Hastaların yaş aralığı 18- 87 yaş arasında idi. Kadınların yaş ortalaması 45,17±19,52, erkeklerin yaş ortalaması 38,73±17,92 bulundu. Kadın ve erkek hastaların yaşları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Klinik tanıların dağılımı; dokuz hastada (%25,7) psoriazis vulgaris, dokuz hastada (%25,7) vitiligo, altı hastada (%17,1) parapsoriazis, dört hastada (%11,4) pruritus, üç hastada (%8,6) mikozis fungoides, bir hastada (%2,9) alopesi totalis, bir hastada (%2,9) hipertrofik liken planus, bir hastada (%2,9) pitiriazis rubra pilaris, bir hastada (%2,9) pitiriazis likenoides kronika şeklindeydi. Tüm hastalar haftada üç gün dbUVB almaktaydı. Hastaların tedavi başlangıcına göre sağ yanak, sol yanak, burun ve çenedeki ölçüm sonuçlarının 3. aydaki değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonucu; fototerapinin üçüncü ayındaki Demodeks sayısında artışın sağ yanak, sol yanak, burun ve çenede istatistiksel olarak anlamlı olduğunu, alındaki artışın istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığını göstermiştir. Fototerapi ile parazit sayılarındaki artış, literatürdeki diğer çalışmalarla uyumludur. Çalışmamız; fototerapi başlangıcında ve üçüncü ay sonunda saptanan parazit sayılarını değerlendirdiği için diğer çalışmalardan farklı olarak, fototerapinin demodisidozise olan etkisini daha doğru bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Demodex parasites are the most common ectoparasites in humans. When parasites are present in excessive numbers or penetrate into the dermis, a clinical picture called "demodicidosis'' develops. One of the factors in the pathogenesis of demodicidosis is immunosuppression. It is well known that phototherapy, used in the treatment of many skin diseases, induces immunosuppression. In this prospective study, we aimed to evaluate the effect of phototherapy induced immunosuppression on demodicidosis. Material and Methods: Thirty five patients receiving phototherapy with various diagnoses were included in the study. The number of parasites in the samples taken from the right cheek, left cheek, forehead, nose and chin of the patients, by standardized skin surface biopsy method, were recorded before phototherapy and in the third month of treatment. Results: Of the 35 patients, 24 (69%) were female and 11 (31%) were male. The female-to-male ratio was found to be 2.1: 1. The age range of the patients was 18 to 87 years. The mean age of the women was 45.17 ± 19.52 and the mean age of the men was 38.73 ± 17.92. There was no statistically significant difference between the ages of the male and female patients (p> 0.05). Distribution of diagnoses; nine patients (25.7%) had psoriasis vulgaris, nine patients (25.7%) had vitiligo, six patients (17.1%) had parapsoriasis, four patients (11.4%) had pruritus, three patients (8.6%) had mycosis fungoides, one patient (2.9%) had alopecia totalis, one patient (2.9%) had hypertrophic lichen planus, one patient (2.9%) had pityriasis rubra pilaris, and one patient (2.9%) had pityriasis lichenoides chronica. All patients received dbUVB, three days per week. The increase in the number of parasites in the right cheek, left cheek, nose and chin in the third month were statistically significant (p 0.05). Conclusion: The result of our study showed; the increase in the number of Demodex at the end of third month of phototherapy, was statistically significant in the right cheek, left cheek, nose and chin; whereas the increase in the forehead was not statistically significant. The increase in the number of parasites by phototherapy is compatible with other studies in the literature. Since our study aims to evaluate the number of parasites at the beginning and at the end of third month of phototherapy, it differs from other studies by indicating the effect of phototherapy on demodicidosis more accurately.