Farklı solüsyonlara daldırılan geleneksel kompozitler ile CAD/CAM kompozit blokların renk değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of color changes of CAD / CAM composite blocks with conventional composites immersed in different solutions
  1. Tez No: 524769
  2. Yazar: MUHAMMED SAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH BAHŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
1.1. Türkçe Özet Amaç: Bu çalışmanın amacı uzun dönemli olarak renklendirici solüsyonların CAD/CAM bloklara, geleneksel kompozitlere ve seramik blok materyale olan etkilerinin in vitro ortamda incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Örnek olarak birer adet lityum disilikat cam seramik (IPS E-max), rezin nanoseramik blok (Lava ultimate), hibrit seramik (Vita Enamic), 3 adet de geleneksel anterior kompozit (3M Filtek ultimate, Clearfil Majesty Esthetic, G-aenial anterior) kullanılmıştır. Örnekler 1,2 mm kalınlığında ve 7 x 7 mm'lik kareler halinde hazırlanmıştır. 4 farklı solüsyon (siyah çay, kahve, distile su ve kırmızı şarap) içerisinde bekletilmiştir (n:10). Başlangıç LAB değerleri dijital spektrofotometre ile ölçülmüştür. Numuneler renklendirici solüsyonlara batırılmış ve bir inkübatörde 37 °C ve 120 gün süreyle bekletilmiştir. Sonrasında renk değişiminin tekrar değerlendirilmesi yapılmış ve başlangıçtaki kaydedilen değer ile arasındaki fark hesaplanmıştır. Kruskal Wallis-H testi, Shapiro Wilk's', Post-Hoc çoklu Karşılaştırma testi gruplar arasındaki farkı tanımlamak için kullanılmıştır. Bulgular: Materyaller karşılaştırıldığında 120.
Özet (Çeviri)
1.2. Abstract Aim: The purpose of this in vitro study, evaluate the stain susceptibility of CAD/CAM blocks, traditional composite and ceramic block after long term exposure to various staining agents. Material and Method: Samples were fabricated from each of six materials; a lithium disilicate glass ceramic (IPS e.max CAD), a resin nanoceramic (Lava Ultimate), a hybrid dental ceramic (Vita Enamic) and three direct composites (3M Filtek ultimate, Clearfil Majesty Esthetic, G-aenial anterior). Specimens 1,2 mm in thickness and 7x7 mm squares were prepared. Samples were randomly divided into four groups (n = 10) according to different staining solutions (distilled water, black tea, red wine and coffee). Initial L*a*b* values were assessed using digital spectrophotometer. Specimens were immersed in staining solutions and stored in an incubator at 37 °C for 120 days. L*a*b* values were assessed again and color change (DE) was calculated as difference between recorded L*a*b* values. Kruskal Wallis-H test, Shapiro Wilk's', Post-Hoc test were used to identify differences between groups.