Seramik ve rezin içerikli farklı CAD/CAM laminate veneer restorasyonlarda bağlanma direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength in different CAD/CAM laminate veneer restorations with ceramic and resin content
  1. Tez No: 524771
  2. Yazar: METİN BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYHMUS BAKIR, DOÇ. DR. EMRULLAH BAHŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Son yıllarda, bilgisayarlı freze tekniği ile üretilen CAD/CAM restorasyonlar popüler hale gelmiştir. Estetik vakalarda sıklıkla kullanılmakta olan CAD/CAM zirkonyanın kırılganlığı nedeniyle, hibrit seramik ve rezin nano-seramik gibi yeni materyaller geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; CAD/CAM freze tekniği ile indirekt laminate veneer yapımında kullanılan sekiz farklı restorasyon materyalinin bağlanma direncinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmada, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan temin edilen çürüksüz, restorasyonsuz, hipoplastik defekt ve çatlak bulunmayan, periodontal veya ortodontik nedenlerle çekilmiş 80 adet üst santral diş kullanılmış ve dişler rastgele 8 gruba ayrılmıştır (n=10). Üzerindeki eklentiler temizlenen, dişlerde servikal üçlüde 0,3mm, orta ve insizal üçlüde ise 0,5mm'lik laminate veneer preparasyonu yapılmıştır. Laminaların üretiminde Cerec 4 CAD/CAM sistemi (Sirona Dental Systems GmbH, Bensheim, Almanya) kullanılmıştır. Cerec veritabanı kullanılarak tasarlanan laminalardan elde edilen veriler, Cerec inLab MC XL freze cihazına (Sirona Dental Systems GmbH, Bensheim, Almanya) aktarılmıştır. Laminalar Cerec sistemine uyumlu olan bloklardan freze edilerek üretilmiştir. Dual-cure rezin siman kullanılarak, simantasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Simante edilen tüm örnekler, termal siklus cihazında 5±5°C'de bir dakika, 55±5°C'de bir dakika olmak üzere 1000 termal döngüye tabi tutulmuştur. Makaslama bağlanma dayanım testi, üniversal test makinesinde 0,5mm/dk piston başlığı hızı ile kırılma oluşuncaya kadar kuvvet uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Kopma direnci değerleri Newton cinsinden belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, computerized milling-based CAD/CAM restorations have become popular. Zirconia has been used in esthetic cases often. Because of its brittleness new materials are developed like hybrid ceramic and resin nano ceramic. The aim of this study examine and evaluate bond strenght of eight different CAD/CAM restoration materials was restored with the help of an optical reader by milling the blocks in an advanced lathing machine by means of information recorded in the computer memory by measurements taken directly from the preparation teeth (Cerec in Dental Office). Material and Method: In this study, 80 freshly extracted, non-decayed, non-restorated and no cracks maxillar central teeth has been used. Teeth before use, stored in 10% neutral formalin and distilled water solutions until cavity preparation is made, polishing was made to clean soft tissue on all teeth and to remove the storage solution using micromotor mounted tires with pumice brush. Chamfer style standard cavities was prepared 0,5mm on labial surfaces of all teeth, 0,2mm on mesial and distal contact points, 0,3mm in gingival step. 80 anterior teeth which are prepared cavities, has been divided into nine groups that a different CAD/CAM blocks to be used in each group and each group was restored in accordance recommended procedures by the manufacturer. After cementation of restorations, all samples has been subjected to 1000 cycles in the thermal cycle device which remained open the crowns of the teeth has been embedded vertically into acrylic blocks and subjected to shear forces in the Instron tester, tearing resistance value was determined in Newton.