Farklı CAD/CAM materyalleri ile üretilen lamina veneerlerin bağlanma dayanımlarının in vitro koşullarda değerlendirilmesi
Farkli CAD/CAM materyalleri ile üretilen lamina veneerlerin bağlanma dayanimlarinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi
  1. Tez No: 865054
  2. Yazar: ASENA KAPTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BARIŞ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz diş hekimliğinde gelişen ve gelişmekte olan yeniliklerden biri CAD/CAM teknolojisi klinik şartlarda rahatlıkla ve hızlı bir şekilde kullanılabilmesi ve restorasyonların hızlı bir şekilde üretilip hastanın kullanımına imkan tanımasıdır. CAD/CAM sistemlerinin klinik ve laboratuvarda kullanımlarının artmasıyla birlikte CAD/CAM sistemlerinde kullanılan materyallerde çeşitlilik kazanmaya başlamıştır. Bu materyaller; porselen, kompozit, hibrit seramik, nano kompozit, zirkonyum ve akrilik içerikli yeni CAD/CAM blok materyalleridir ve çeşitlilikleri artmaktadır. Birbirinden farklı mekanik, fiziksel ve optik özellikler sunan bu materyallerin klinikteki kullanımları da bu özelliklerine ve bu özelliklerinin sağlamış olduğu avantajn ve dezavantajlarına bağlı olarak belirlenmektedir. Bu çalışmada günümüzde, klinik ve laboratuvarlarda sıklıkla kullanılmakta olan, lösitle güçlendirilmiş seramikler, lityum disilikat seramikler, zirkonya bloklar, zirkonyumla güçlendirilmiş lityumsilikat seramikler ve nanoseramik hibrit bloklar kullanılmıştır. Çalışmamızdaki amacımız, CAD/CAM teknolojisinde güncel olarak sıklıkla kullanılan materyallerden, aynı boyut ve kalınlıkta hazırlanmış ve tek tip rezin simanla simante edilmiş, aynı yaşlandırma işlemine tabii tutulmuş örneklerin bağlanma dayanımlarının araştırılmasıdır. Örnekler 5 farklı materyalden üretilmiş (IPS Empress Cad, EM, (Ivoclar, Vivaadent), IPS e.max Cad, EX, (Ivoclar, Vivadent), Zolid HT+ Preshade A2, ZO, (Amann Girrbach GmbH), Celtra Duo, CD, (Denstply, Sirona), Grandio Blocs, GB, (VoCo)) CAD/CAM bloklarından, A2 renginde, düşük translusens (LT) olacak şekilde seçildi. Tüm bloklar 7x8x1 mm boyutlarında kazıma cihazlarında hazırlandı. (n=12) Sonrasında, lamina simantasyonu öncesinde, zirkonyum lamina veneer, zirkonyumla güçlendilmiş lityumsilikat lamina veneer ve nanoseramik hibrit seramik lamina veneer gruplarına, diğer iki lamina veneer grubunun yüzey özellikleri ile standardizasyon sağlayabilmesi açısından tribokimyasal silika kaplama (CoJet, 3M ESPE) uygulandı. Lösitle güçlendirilmiş seramik lamina veneer grubunda 60 sn süre ile hidroflorik asit uygulandı. Lityum disilikat lamina veneer grubunda 20 sn hidroflorik asit uygulandı. Tüm örnekler eşit süre ile 2 dk boyunda ultrasonik banyoya tabii tutularak yüzeydeki artıklardan arındırılması amaçlandı. Hava ile kurutuldu. Silanizasyon işlemi, Ceramic Bond (Voco GmbH, Cuxhaven, Germany) ile 60 sn süre ile gerçekleştirildi. Doğal dişi taklit edebilmesi açısından, insandan temin edilen dişin mine yapısal özellikleri ile üstün benzerliğinden ötürü sığır dişlerinin bu çalışmada kullanılması tercih edildi. Sığır dişleri de, CAD/CAM teknolojisi ile hazırlanan materyallerinin en ve boy ölçüleri ile aynı olacak şekilde 7x8x4 mm boyutlarında hazırlandı. Sığır dişlerinden hazırlanan bloklarda, doğal dişe uygulanan lamina preparasyonunu taklit etmesi açısından, silikon karbid kağıtlar ile pürüzlendirme yapıldı. Ardından H3PO4 ile 30 sn asitleme gerçekleştirildi. Preparasyon yapılan dişlere primer, adeziv ve bonding uygulamaları yapıldı. Sonrasında ise üretici talimatlarına uygun olacak şekilde BiFix QM (VoCo GmbH, Cuxhafen, Germany) adeziv siman materyali ile simantasyon işlemi, tüm örneklerde simantasyon işlemi gerçekleştirildi. Örneklerin 24 saat suda bekletilmesi ve 10000 devir termal yaşlandırma işleminin uygulanmasının ardından tüm örneklerin makaslama bağlanma dayanımları karşılaştırıldı. Bağlanma dayanımı testi sonucunda, lösitle güçlendirilmiş cam seramik, lityum disilikat seramik, zirkonyum, zirkonyum ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik ve nano hibrit kompozit materyaller arasındaki ikili karşılaştırmalarda, sadece feldpatik seramik ve nanohibrit kompozit materyallerden üretilen lamina veneerlerin bağlanma dayanımları arasında anlamlı bir fark bulunmuş, diğer ikili grupların bağlanma dayanımları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, one of the innovation that are developed and still developing in today's dentistry is CAD/CAM technology can be used easily and quickly in clinical conditions and the restoration can produced and used by the patient quickly. With the increasinf use of CAD/CAM systems in clinics and laboratory, materials used in CAD/CAM systems have started to diversify. These materials are the new CAD/CAM block materials that produced by porcelain, composite, hibrid ceramic, nanocomposite, zirconium, acrylic content and their diversity is increasing. The clinical use of these materails which offer different mechanical, physical and optical properties, is determined according to the advantages and disadvantages of these properties. In this study, leucite reinforced ceramics, lithium disilicate ceramics, zirconia blocks, zirconium reinforced lithium silicate ceramics and nanoceramic hybrid blocks, which are frequently used in clinics and laboratories, were used in this study. Our aim in our study is to investigate the bond strength of samples, which are currently used in CAD/CAM techonology, prepared in the same size and thickness, cemented with a single type of resin cement, and subjected to the same aging process. The samples are selected from the 5 different CAD/CAM blocks made of different materials (IPS Empress CAD, EM, (Ivoclar Vivadent), IPS e.max Cad, EX, (Ivoclar Vivadent), Zolid HT+ Preshade A2, ZO, (Amann Girrbach, GmbH), Celtra Duo, CD, (Denstply Sirona), Grandio Blocs, GB, (VoCo)). All blocks are selected in A2 color, low translucency (LT). All blocks were prepared in 7x8x1 mm dimension. (n=12) Before the cementation, in order to standardize the samples of zirconium laminate veneer, zirconium reinforced lithium silicate laminate veneer, nanoceramic hybrid type laminate veneer groups with the other 2 groups, tribochemical silicate coating (CoJet, 3M Espe) was applied. To the leucite-reinforced ceramic laminate veneer groups, hydroflouric acid was applied for 60 seconds. To the lithium disilicate laminate veneer groups, hydrofluoric acid was applied 20 seconds. In order to remove surface debris, all samples were exposed to ultrasonic bath for 2 minutes and dried with air. The silanization process were applied with Ceramic Bond (VoCo GmbH, Cuxhaven, Germany) for 60 seconds. The samples to imitate the natural tooth, were selected from the bovine tooth due to their superior similarity with structural enamel properties of human tooth. All the bovine teeth were prepared in 7x8x4 mm dimensions to be the same dimensions as widht and length of the materials prepared from CAD/CAM technology. The blocks prepared from bovine teeth were prepared with silicone carbide papers. Then, the samples were etched with H3PO4 for 30 seconds. Primer, adhesive and bonding were applied to the prepared teeth. The CAD/CAM samples are cemented on prepared bovine teeth with BiFix QM (VoCo GmbH, Cuxhafen, Germany) in accordance with manufacturer's instructions. Then, all samples were kept in water for 24 hours. The shear bond strengths of all samples were compared after 10000 cycles of thermal aging. After soaking all samples in water for 24 hours and applying 10000 thermal aging cycles, the shear bond strengths of all samples were compared. In the bond strength test, significant differences were found only between the bond strengths of laminate veneers produced from feldspathic ceramic and nano-hybrid composite materials, while no significant differences were found between the bond strengths of the other pairs, including feldspathic ceramic, lithium disilicate ceramic, zirconia, zirconia-reinforced lithium disilicate ceramic, and nano-hybrid composite materials.