The effect of glazing and thermocycling on the surface roughness and microhardness of different CAD/CAM milled ceramic laminate veneers with SEM observations
Glaze ve termosiklüsün CAD/CAM ile frezelenmiş farklı seramik laminelerin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliğine etkisi SEM gözlemleriyle beraber
- Tez No: 846337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, glazür ve termosiklüs işlemlerinin dört farklı seramik CAD/CAM materyallerinin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik değerleri üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Eğitim modelinin plastik maksiller birinci kesici dişi Omnicam tarayıcı (Cerec, Sirona) ile tarandıktan sonra CAD/CAM laminate veneer şekilli 80 tane CAD/CAM sistemi (inLab MC XL Cerec, Sirona) ile üretildi. Bu çalışmada dört farklı CAD/CAM seramik materyalleri değerlendirildi: Lityum disilikat (IPS e.max CAD, Ivoclar), Lösit takviyeli seramik (IPS Empress CAD), Feldspatik seramik (Cerec, Sirona) ve Nanopartikül dolgulu reçine seramik (Cerasmart), GC). 80 numuneden 4 grup (her grupta 20 numune, n=20) iki alt gruba (10 numune, n=10) ayrıldı: Glazürlü ve glazürsüz. Tüm örnekler 10.000 termosiklüs işlemine tabi tutuldu. Yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik değerleri üç aşamada elde edilmiştir: Frezeleme sonrası (Başlangıç), Glazür sonrası ve termosiklüs sonrası. Her gruptan (Frezeleme sonrası (Başlangıç), termosiklüs sonrası) her materyalin sem görüntüleri (100 × 250 × 500 x 1000 büyütme) elde edilmiştir. Bulgular: Başlangıç yüzey pürüzlülüğü ortalamaları açısından materyaller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Emax grubunun başlangıçtaki yüzey pürüzlülüğü Empress'inkinden önemli ölçüde daha yüksekti. CS ve Cerec grupları (p0,05).
Özet (Çeviri)
The Purpose: The aim of this in-vitro study was to evaluate the effect of glaze and thermocycling to the surface roughness and microhardness values of four different ceramic CAD/CAM materials. Material & Methods: CAD / CAM laminate veneer shaped 80 samples were milled with CAD/CAM system (inLab MC XL Cerec, Sirona) after scan of plastic maxillary first incisor tooth of educational model with Omnicam scanner (Cerec, Sirona). Four different CAD/CAM ceramic materials were tested in this study: Lithium disilicate (IPS E.max CAD, Ivoclar), Leucite reinforced ceramic (IPS Empress CAD), Feldspathic ceramic (Cerec, Sirona) and a Nanoparticle-filled resin ceramic (Cerasmart, GC) (CS). Four groups from 80 samples (20 samples for each group, n=20) were allocated to two subgroups (10 samples, n=10): Glazed and non-glazed. All specimens were subjected to 10.000 thermo cycles. Surface roughness and Vickers hardness values were obtained in three stages: After milling (Initial), after glazing, after thermocycling. Sem images (100x, 250x, 500x, 1000x magnifications) of each material were obtained from every group (After milling (Initial), after thermocycling). Results: There is a statistically significant difference between materials in terms of initial surface roughness averages. The initial surface roughness of the Emax group was significantly higher than that of the Empress. CS, and Cerec groups (p0.05).