Adölesan gebelerde suisidalite ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesi
Survey of relationship between suicidality and perceived social support in adolescent pregnants
- Tez No: 524775
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DOĞANGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Adölesan gebeliği ve suisidalite ortak risk faktörlerini paylaşmaktadır. Risk faktörleri düşük sosyoekonomik durum, sınıf tekrarı, göç, gergin aile içi ilişkiler, düşük sosyal destek seviyesi, fiziksel ve cinsel istismar, depresyon ve anksiyete semptomları, alkol ve madde kötü kullanımıdır. Çalışmada amacımız ruhsal hastalık, geçmişte fiziksel ve cinsel travma öyküsü varlığı ve algılanan sosyal desteğin; suisidalite ve adölesan gebeliğiyle ilişkili olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya gebe olan ve olmayan 13-19 yaş arası adölesanlardan 50'şer kişi dahil edildi. Olgular Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam boyu Şekli Türkçe uyarlaması (ÇDŞG-ŞY) ile değerlendirildi. İki gruba Sosyodemografik Veri Formu, İntihar Olasılığı Ölçeği, Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği verildi. Bulgular: Adölesanlarda gebe olan olguların % 18'inde (n=9), gebe olmayan olguların %6'sında (n=3) intihar girişimi vardı(p=0.124).
Özet (Çeviri)
Objective: Adolescent pregnancy and adolescents suicidal behavior share common risk factors. These risk factors are low socioeconomic status, class repetition, immigration, tense family relations, low level of social support, physical and sexual abuse, exposure to violence history, depression and anxiety symptoms, alcohol and substance abuse. In this study, our aim is to lifetime and current psychiatric disorders, the presence of a history of physical and sexual trauma in the past and perceived social support; to determine whether there is a relationship with suicidal behavior and adolescent pregnancy. Methods: Included in this research, were 100 adolescents aged 13-19 years pregnant and not pregnant. All cases were assessed with Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule for School-age Children-Now and Lifelong Turkish Adaptation (K-SADS-PL). In addition, both groups were given Sociodemographic Data Form, Suicide Probability Scale, Revised Children's Anxiety and Depreesion scale. Results: Pregnant adolescent %18(n=9) , %6 (n = 3) of non-pregnant cases had suicide attempts (p=0.124).