Adölesan gebelerde beden imajı algısının belirlenmesi
Determination of body image perception in adolescent pregnants
  1. Tez No: 358937
  2. Yazar: RABİA ÇIRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Adölesan Gebelerde Beden İmajı Algısının Belirlenmesi Araştırma, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Doğum Polikliniği'ne antenatal kontroller için başvuran adölesan gebelerde beden imajı algısının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Haziran - Aralık 2013 tarihlerinde Kadın Doğum Polikliniği'ne antenatal kontroller için başvuran 19 yaş ve altında, evli, okur-yazar, psikiyatrik sorunu olmayan, sözel iletişime açık, gönüllü 165 adölesan gebe oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; adölesan gebelerin sosyodemografik özelliklerini, evlilik özelliklerini, obstetrik özelliklerini, prenatal bakım alma özelliklerini, adölesanın gebelik öncesi beden kitle indeksini, gebelikte alınan kiloyu, gebelikten önceki kilodan memnun olma durumunu belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Tanıtıcı Bilgi Formu ve adölesan gebelerde beden imajı algısını belirlemek için Vücut Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik, ortalama ve standart sapma, Student's t testi, Kruskal-Wallis, Oneway ANOVA, Mann-Whitney U ve Tukey test istatistiği kullanılarak değerlendirilmiştir. Adölesan gebelerin %44,2'sinin 16-18 yaş grubunda, %61,8'inin evliliğinin ilk yılı içinde olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan adölesan gebelerin %31,5'i I. trimesterde, %31,5'i II. trimesterde, %37'si de III. trimesterdedir. Araştırma kapsamına alınan adölesan gebelerin Vücut Algısı Ölçeği puan ortalamasının 146,3±23,9 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of body image perception in adolescent pregnants The research has been done as a depictor in order to the perception of body image in adolescent pregnants who applies for antenatal checks to Obstetrics and Gynecology Policlinic in Dr. Sami Ulus Obstetric and Gynecology, Pediatrics Training and Research Hospital. Sample of the research constitutes of 165 volunteer adolescent pregnants, literate, 19 years old and under, having no psychological problem, open to verbal communication who has applied for Obstetrics and Gynecology Policlinic to antenatal checks in June and December of 2013. As a device of collecting data; Introductory Information Form which is prepared by researcher has been used to determine the sociodemographic characteristics, marital characteristics, obstetric characteristics, characteristics of prenatal care, adolescent's pre-pregnancy body mass index, weight gain during pregnancy, pre-pregnancy weight satisfaction and Body Cathexis Scale has been used to determine perception of body image in adolescent pregnants. The obtained datas has been evaluated by using percentage, mean, standart deviation, Student's t test, Kruskal-Wallis, Oneway ANOVA, Mann-Whitney U and Tukey tests. It has been found that, 44,2% of adolescent pregnants are in 16-18 years olds, 61,8% of them are in the first year of their marriage. 31,5% of adolescent pregnants in the research are in the first trimestre, 31,5% of them are in the second trimestre, 37% of them are in the third trimestre. The average score of Body Cathexis Scale of adolescent pregnants who are in the research has been found 146,3±23,9.