Çaycuma Bisiklet Topluluğu'nun bir altkültür örneği olarak incelenmesi
Analyzing Çaycuma Cycling Group as an example of subculture
  1. Tez No: 556055
  2. Yazar: METİN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NEVİN YILDIZ TAHİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, İletişim Bilimleri, Sociology, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Literatürde, gençlik altkültürlerinin özelliklerini baskın bir şekilde yansıtan BMX (gösteri bisikleti) ve Downhill (tepe inişi) ekstrem sporları üzerine yapılmış çalışmalar mevcuttur. Ancak sivil bisiklet toplulukları üzerine gerçekleştirilmiş çalışmalara rastlanmamıştır. Bu sebeple, bu tezde sivil bir bisiklet topluluğu olan Çaycuma Bisiklet Topluluğu'nun bir altkültür olup olmadığını ele aldım. Bunu yaparken öncelikle, Chicago Okulu ve Birmingham Çağdaş Kültürel Çalışmalar Merkezi'nin altkültür teorilerini, postmodern altkültürel teorileri ve spor altkültürleri literatürünü inceledim. Bu tez etnografik bir çalışma olduğu için, araştırma verilerini dört ay süren bir alan çalışmasıyla, katılımlı gözlem ve derinlemesine görüşmeleri kullanarak elde ettim. Verilerin analizinde ise Sembolik Etkileşimcilik Yaklaşımından yararlandım. Alan çalışmasıyla elde ettiğim verileri, topluluğun altkültür olarak tanımlanmasını sağlayan altbaşlıklarda (giyim tarzı, ritüeller, güç ve hegemonya, şehirden kaçış, jargon, yaşam tarzı, cinsiyet meselesi, aile ve alkol kullanımı) altkültür teorileri çerçevesinde inceledim. Çaycuma Bisiklet Topluluğu içinde bulunduğu yerel toplumdan farklı sosyalleşme pratikleri, giyim tarzı, ritüelleri, mekanı ve yaşam tarzı gibi kendine özgü norm ve değerler barındırdığı; şehir içinde otomobil kullanımı, toplumsal cinsiyet normları ve bu normların baskıladığı giyim kodlarına karşı bir tutum sergilediği için, bu tez özellikle postmodern altkültür teorilerinin ve Birmingham Çağdaş Kültürel Çalışmalar Merkezinin altkültür tanımlarına uyan, bir altkültür olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the literature, there are studies on BMX and Downhill extreme sports that predominantly reflect the characteristics of youth subcultures. However, there have been no studies on civil cycling groups. Therefore, in this thesis, I examined whether the Çaycuma Cycling Group, which is a civil cycling group, is a subculture. In doing so, I first examined the subculture theories of the Chicago School and the Birmingham Center for Contemporary Cultural Studies, the postmodern subcultural theories, and the literature of sports subcultures. Since this thesis is an ethnographic study, I gathered the research data through a four-month field study using participant observation and in-depth interviews. In the analysis of the data, I used the Symbolic Interactionism Approach. I analyzed the data obtained from the field study considering the subculture theories in the subsections that enable us to define the group as a subculture (clothing style, rituals, power and hegemony, escape from the city, jargon, lifestyle, gender issue, family and alcohol use). This thesis claims that Çaycuma Cycling Group is a subculture that complies, especially, with the subculture definitions of postmodern subculture theories and the Birmingham Center for Contemporary Cultural Studies, as Çaycuma Cycling Group has different norms and values from the local community such as socialization practices, clothing style, rituals, place and lifestyle; and as Çaycuma Cycling Group exhibits an attitude towards driving automobile in the city, gender norms and clothing codes suppressed by these norms.