Reconstructing the narrations of the self: Postmodern fragmented identities in contemporary British fiction
Özün anlatılarının yeniden kurgulanması: Güncel Britanya romanında postmodern parçalanmış kimlikler
- Tez No: 871660
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma kimliğin parçalanmasına ve yeniden kurgulanmasına ilişkin çağdaş Britanya romanlarındaki kimlik krizini incelemektedir. Çağdaş Britanya kurgusuna ait seçilmiş eserlerdeki başkahramanların kimliklerinin parçalanmasının ve yeniden kurgulanmasının analizi için sembolik etkileşim teorisi uygulanmıştır. Sembolik etkileşimciliğe ilişkin perspektif, sosyal ilişkilerin benlik kavramları ve benlik duygusu üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Böylelikle, bu romanların analizinde sosyal ilişkilerin, bireylerin benlik duygusunu ve benlik kavramlarını nasıl etkilediği ve değişime uğrattığı üzerine odaklanılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde 20'nci yüzyılın ikinci yarısında Britanya'yı şekillendiren sosyal ve kültürel değişimler incelenmektedir. Geç dönem 20'nci yüzyıl anlatısını şekillendiren tasvirleri takip eden ikinci bölüm, 20'nci yüzyıl boyunca Britanya romanının geçirmiş olduğu evreleri ortaya koymaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü, öncelikle geç dönem 20'nci yüzyıl Britanyası'nın sosyal ve kültürel ortamını şekillendiren ana teorik etki olarak post-modern felsefenin belli başlı prensiplerini, sonrasındaysa Sembolik Etkileşim teorisinin ilkelerini kuramsal bir perspektiften ele almaktadır. Dördüncü bölüm Penelope Lively'in Moon Tiger (1987), Kazuo Ishiguro'nun The Remains of the Day (1989), Ian McEwan'ın Atonement (2001) ve Julian Barnes'ın The Sense of An Ending (2011) adlı romanlarının başkahramanlarının kimlik parçalanması arkasındaki nedenleri ve bu karakterlerin parçalanmışlık hissini aşma yöntemlerini analiz etmeye atfedilmiştir. Kimlik ve anlatılar açısından doğal bağlantıyı ortaya koyan bu romanlar, anlatıların kimlikleri nasıl şekillendirdiğini ve etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines identity crisis in contemporary British fiction with regard to fragmentation and reconstruction of identity. For the analysis of fragmentation and reconstruction of identity in the selected novels of contemporary British Fiction, Symbolic Interactionist theory is applied. Symbolic Interactionist perspective emphasises interactions' influence on self-concepts and sense of self. Thus, the analyses of the novels also focus on how individuals' sense of self and self-concepts are influenced and transformed by social interactions. The first chapter of this study examines the social and cultural transformations that shaped Britain in the second half of the twentieth century. Following the portrayal of the context that shaped the narratives of the late twentieth century, the second chapter inquires the transformations that British fiction went through during the twentieth century. The third chapter of this study aims to discuss first the primary premises of postmodern thought as the main theoretical influence that shape Britian's social and cultural context in the late twentieth century, then, the premises of Symbolic Interactionist theory as the theoretical perspective of this study. Then, the following four chapters are dedicated to the analyses of the selected novels, Penelope Lively's Moon Tiger (1987), Kazuo Ishiguro's The Remains of the Day (1989), Ian McEwan's Atonement (2001) and Julian Barnes' The Sense of An Ending (2011), in terms of the reasons behind the protagonists' identity fragmentation and by the means these characters attempt to overcome their sense of de-centredness. Displaying the inherent connection between identity and narratives, the selected novels unveil how identities are influenced and shaped by narratives.