Alüminyum alaşımlarının akımsız kaplama yöntemiyle nikel bor kaplanması
Nickel boron coating on aluminum alloys by electroless coating method
- Tez No: 524786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ONAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde akımsız nikel bor kaplamalar yüksek aşınma ve korozyon dirençleri nedeniyle büyük öneme sahip kaplamalardır. Akımsız Nikel Bor kaplamalar özellikle çevreye zararlı ve kanserojen etkilere sahip sert krom kaplamalara alternatif bir kaplamaya ihtiyaç duyulduğu durumlarda ön plana çıkmaktadır. Gerek yüksek sertlikleri gerekse aşınma ve korozyon dirençleri nedeniyle nikel bor kaplamaların gelecekte tamamen krom kaplamaların yerini alması beklenmektedir. Isıl işlem sonrası oluşan intermetalik fazlar nedeniyle artan sertliği akımsız nikel bor kaplamaları sertlik aranılan durumlarda öne çıkarmaktadır. Bu çalışmada alüminyum altlık üzerine asidik nikel bor kaplama banyosu ile akımsız nikel bor kaplamalar yapılmıştır. Kullanılan nikel kaynağı miktarının, indirgeyici oranının ve sıcaklığın yüzey morfolojisi üzerindeki etkileri incelenerek SEM ve XRD analiz çalışmaları yapılmıştır. Kaplama sonrasında ısıl işlem yapılarak oluşan intermetalik fazların sertlik üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, electroless nickel boron coatings are very important coatings due to their high wear and corrosion resistance. Electroless nickel boron coatings are stand out when needed an alternative coating for hard chrome plating which are harmful for environment have carcinogenic effects. Due to its both high hardness and wear and corrosion resistance, nickel boron coatings are expected to replace chromium coatings in the future. Due to the increased hardness of the intermetallic phases after the heat treatment, nickel boron coatings are stands out in the cases where the hardness is desired. In this study electroless nickel boron coatings were applied to the aluminum substrate with acidic nickel boron coating bath by examining the amount of the nickel source, reductant rate and temperature effects on the surface morphology XRD and SEM analysis are carried out by heat treatment after plating the effects of the intermetallic phases on hardness are investigated.